চকুৰ পতা খজুৱাই নেকি ? খজুৱালে কিদৰে তৎক্ষণাৎ পাব সকাহ ? জানো আহক home remedies to relief eye itching - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Thursday, July 22, 2021

চকুৰ পতা খজুৱাই নেকি ? খজুৱালে কিদৰে তৎক্ষণাৎ পাব সকাহ ? জানো আহক home remedies to relief eye itching

চকুৰ পতাৰ ওচৰৰ তীক্ষ্ণ খজুৱতিৰ পৰা সকাহ দিয়া 5 টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ

কেতিয়াবা চকুত ধুলি বা মেকআপ সামগ্ৰীৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বা অন্যান্য এলাৰ্জিৰ ফলত চকুৰ পতাৰ চাৰিওফালে তীব্ৰ খজুৱতি অনুভৱ হয়। ইয়াক মানুহে ৱাটাৰলাইন বুলিও কয়। চকুৰ পতাৰ চাৰিওফালে খজুৱতিৰ ফলত কেতিয়াবা পানী ওলায়, চকু ৰঙা পৰে, চকু ফুলি যায়, জ্বলা-পোৰা হয়। চকুৰ পতাৰ চাৰিওফালে তীব্ৰ খজুৱতিৰ কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আছে যাক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে যেনে এলো ভেৰা জেল, মৌ, নাৰিকল তেল ইত্যাদি। এই লিখনিটোৰ জৰিয়তে, আমি চকুৰ পতাৰ চাৰিওফালে হোৱা খজুৱতি নিৰাময় কৰিবলৈ সহজ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম। 

home remedies to relief eye itching

1. চকুৰ পতাৰ খজুৱতি নিৰাময় কৰিবলৈ বৰফ ব্যৱহাৰ কৰক 

চকুৰ পতাৰ ওচৰত খজুৱতি কমাবলৈ বৰফৰ টুকুৰা ব্যৱহাৰ কৰক। বৰফৰ ৰ্টুকুৰাই খজুৱতি উপশম কৰাত সহায় কৰে। বৰফৰ টুকুৰা এটা লৈ পৰিষ্কাৰ ৰুমাল এখনত বান্ধি চকুৰ পতাৰ ওচৰত পাতলকৈ মালিচ কৰক। সম্পূৰ্ণৰূপে গলি নোযোৱালৈকে বৰফৰ কিউব দি মালিচ কৰি থাকক। ই আপোনাৰ চকুৰ খজুৱতি নিৰাময় কৰিব আৰু যদি চকুৰ পানী ওলাই থাকে তেন্তে ইয়ো আৰোগ্য হ'ব।  

2. চকুৰ পতাৰ তীক্ষ্ণ খজুৱতি নিৰাময় কৰিবলৈ এলো ভেৰা জেল ব্যৱহাৰ কৰক

চকুৰ পতাৰ ওচৰত খজুৱতি হ'লে এলো ভেৰা জেল ব্যৱহাৰ কৰিব। এলো ভেৰা জেলৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আছে, ই খজুৱতি, জ্বলা-পোৰা আৰু সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে কিন্তু মনত ৰাখিব যে আপুনি  এলো ভেৰা জেল যাতে চকুৰ ভিতৰত নুসোমায় । কপাহৰ টুকুৰা বা ইয়াৰবাড এটা লৈ এলো ভেৰা জেল লৈ চকুৰ পতাৰ বাহিৰত পাতলকৈ প্ৰয়োগ কৰক আৰু আধা ঘণ্টাৰ পিছত পৰিষ্কাৰ পানীৰে চকু ধুই দিয়ক। এনে কৰাৰ ফলত চকুৰ পতাৰ ওচৰত খজুৱতিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰিব।

 3. চকুৰ ৱাটাৰলাইনত খজুৱতি হ'লে মৌ ব্যৱহাৰ কৰক

যেতিয়া পানীৰ ৱাটাৰলাইত খজুৱতি হয় তেতিয়া আপুনি মৌ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। মৌত হিলিং গুণ থাকে। মৌ ছালৰ এলাৰ্জি একজিমাতো উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়।

 ৪. চকুৰ ৱাটাৰলাইনত খজুৱতি হ'লে তিয়ঁহ ৰাখিব পাৰে

চকুৰ ৱাটাৰলাইনত খজুৱতি হলে তিয়ঁহ ব্যৱহাৰ কৰক। তিয়ঁহ চকুৰ বাবে যথেষ্ট উপকাৰী । যদি আপোনাৰ চকুৰ ৱাটাৰলাইনত খজুৱতি হয়, তেন্তে তিয়ঁহৰ টুকুৰা কাটি আপোনাৰ চকুত ৰাখক আৰু চকু বন্ধ কৰি কিছু সময় আমেজ লওক ।  কেতিয়াবা চকুপানীৰ বাবেও খজুৱতিৰ সমস্যা হয়, আনকি আপুনি কম্পিউটাৰত নিৰন্তৰ কাম কৰি থাকিলেও চকুৰ খজুৱতি হব পাৰে । 

5. চকুৰ পতাৰ খজুৱতিৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নাৰয়িলৰ তেল ব্যৱহাৰ কৰক  

চকুৰ পতাৰ চাৰিওফালে খজুৱতি হ'লে আপুনি নাৰ য়িল তেলৰ লাভালাভবোৰ উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰে। কপাহৰ টুকুৰা লওঁক আৰু ইয়াক নাৰিকল তেলত ডুবাই দিয়ক, অতিৰিক্ত তেল নিদিব আৰু চকুৰ পতাৰ চাৰিওফালে খজুৱতি ৰখাত প্ৰয়োগ কৰিব আৰু আধা ঘণ্টাৰ পিছত চকু ধুব, খজুৱতি আঁতৰি যাব।  এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰ গ্ৰহণ কৰোঁতে, আপুনি নিশ্চিত কৰিব লাগিব যে চকুৰ ভিতৰলৈ একো নাযায়, সেয়েহে আপোনাৰ জ্বলা-পোৰা আৰু ফুলাত সমস্যা হ'ব পাৰে, সেয়েহে চকুৰ বাহিৰৰ পৰা চিকিৎসা বা প্ৰেছক্ৰিপচন প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব।


https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/07/home-remedies-to-relief-eye-itching.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."(স্পষ্টিকৰণ : এই প্ৰবন্ধটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে লিখা হৈছে। ই কোনো ধৰণৰ ঔষধ বা চিকিৎসা কৰাৰ বিকল্প হ'ব নোৱাৰে। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায় আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
 



No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close