দৈনিক ভিজাই থোৱা কিচমিচ খাওক আৰু এই ৫ টা বেমাৰ পাহৰি যাওক | Benefits of drinking raisins orkishmish water - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Sunday, July 18, 2021

দৈনিক ভিজাই থোৱা কিচমিচ খাওক আৰু এই ৫ টা বেমাৰ পাহৰি যাওক | Benefits of drinking raisins orkishmish water

আপুনি জানেনে যে যদি আপুনি ৰাতি কিচমিচ তিয়াই ৰাখে তেন্তে ইয়াৰ লাভালাভ বহুগুণে বৃদ্ধি হয়? হয় ঠিকেই পঢ়িছে, যদি আপুনি ৰাতি দৈনিক মাত্ৰ 10 টা কিচমিচ তিয়াই থৈ ৰাতিপুৱা খায়ো তেন্তে ই বিভিন্ন ৰোগ আৰু বেমাৰৰ পৰা বছাই ৰাখিব পাৰে । একে সময়তে, আপোনাৰ স্বাস্থ্যয়ো উন্নত হ'ব। কিচমিচ কেনেদৰে লাভজনক আৰু ইয়াৰ লাভালাভবোৰ কি সেয়া জানো আহক।  
Benefits of raisins water

ৰাতি 10 টা কিচমিচ তিয়াই থওক

কিচমিচ খোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতি হৈছে ইয়াক ৰাতি পানীত তিয়াই থৈ ৰাতিপুৱা ফুলিলে সেই কিচমিচ আৰু কিচমিচৰ পানীও সেৱন কৰক। তিয়াই থোৱা কিচমিচ লো, পটাছিয়াম, কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু আঁহেৰে সমৃদ্ধ। ইয়াত থকা চেনী প্ৰাকৃতিক সেয়েহে ই সাধাৰণতে কোনো ক্ষতি নকৰে কিন্তু ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে কিচমিচ খাব নালাগে। 

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে

ৰাতি ভিজাই থোৱা কিচমিচ আৰু ইয়াৰ পানী খালে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি পায়। ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰে যি আমাৰ শৰীৰক বাহ্যিক ভাইৰাছ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ সৈতে যুঁজিবলৈ সক্ষম কৰে ।

ব্লাডপ্ৰেচাৰ (ৰক্তচাপ) নিয়ন্ত্ৰণ কৰে

ৰাতি ভিজাই থোৱা কিচমিচ সকলোৰে বাবে উপকাৰী, কিন্তু ই উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু হাইপাৰ টেনচনত ভুগি থকা লোকসকলক আটাইতকৈ অধিক উপকৃত কৰিব পাৰে। কিচমিছে শৰীৰৰ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। ইয়াত থকা পটাছিয়াম উপাদানে আপোনাক উচ্চ ৰক্তচাপৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। সেয়েহে, ই হৃদৰোগৰ পৰাও সুৰক্ষা দিয়ে।

শৰীৰত তেজ বৃদ্ধি কৰে

কিচমিচ খালে ই ৰক্তহীনতাৰ পৰা আপোনাক আঁতৰাই ৰাখে কিয়নো কিচমিচ হৈছে আইৰণৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উৎস। লগতে ইয়াত ভিটামিন বি কমপ্লেক্সো পোৱা যায় । এই সকলোবোৰ উপাদান তেজ গঠনত উপযোগী। কেৱল সেয়াই নহয়, ইয়াত কপাৰ পোৱা যায় যিয়ে ৰক্ত কণিকা গঠনত সহায় কৰে। গতিকে আপুনি কিচমিচ খোৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলক ।

হজম ক্ৰিয়া উন্নত কৰে

ভিজাই থোৱা কিচমিচত বহু পৰিমাণৰ কেলৰি পোৱা যায়। গতিকে এটা কথা মনত ৰাখিব অধিক পৰিমাণত কিচমিচ খাবলৈ নলব। দৈনিক সঠিক পৰিমাণত কিচমিচ আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে হজমৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে। দৰাচলতে, ইয়াত আঁহ থাকে। আপুনি পেট পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ এগিলাচ পানীত 1 ৰ পৰা 12 টা কিচমিচ তিয়াই খাব ।  

শৰীৰৰ বিষাক্ত পদাৰ্থ বাহিৰ কৰে

ৰাতি তিয়াই থোৱা কিচমিচ পুৱা চাকি ইয়াৰ পানী খালে শৰীৰক বহু লাভালাভ প্ৰদান কৰে। এই পানীয়ে শৰীৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থ, লেতেৰাবোৰ উলিয়াই দিয়ে, যাৰ ফলত আপোনাক যকৃতৰ ৰোগ, বৃক্কৰ ৰোগ, পাথৰ আদিৰ দৰে বিভিন্ন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰাখে। লগতে দৈনিক এই পানী খোৱাটোৱে ছালক এক উজ্জ্বলতাও প্ৰদান কৰে।

https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/07/benefits-of-drinking-raisins-orkishmish.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."(স্পষ্টিকৰণ : এই প্ৰবন্ধটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে লিখা হৈছে। ই কোনো ধৰণৰ ঔষধ বা চিকিৎসা কৰাৰ বিকল্প হ'ব নোৱাৰে। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায় আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
 

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close