খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ 5 টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ । 5 natural and home remedies for itching - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Thursday, June 3, 2021

খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ 5 টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ । 5 natural and home remedies for itching

প্ৰায়ে বহুলোকৰ শৰীৰত খজুৱতিৰ সমস্যা হয়। কেতিয়াবা খজুৱতিৰ ফলত শৰীৰত চোকোৰা পৰাও দেখা যায়। খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ আপুনি কি কৰে? আজি আমি আপোনাক খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ সহজ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ। খজুৱতিৰ ফলত শৰীৰত ৰঙা দাগ হ'ব পাৰে। খজুৱতিৰ বহুতো কাৰণ আছে। কেতিয়াবা বেয়া পানী খোৱা বা বেয়া পানীৰে গা ধোৱাৰ ফলতো শৰীৰত খজুৱতি হয়। ইয়াত কিছুমান ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আছে যিবোৰ আপুনি খজুৱতিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে।

5 natural and home remedies for itching

 

খজুৱতি উপশম কৰাৰ বাবে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ 

 1. বেকিং চডা আৰু নেমু  

যদি আপোনাৰ খজুৱতিৰ সমস্যা আছে, তেন্তে প্ৰথমে গা ধুওতে পৰিষ্কাৰ পানী ব্যৱহাৰ কৰক। লগতে গা ধুৱা এক চামুচ বেকিং চডা আৰু কেইচামুচ নেমুৰ ৰস যোগ দিব পাৰে। সপ্তাহত প্ৰতি কমেও 2 ৰ পৰা 3 বাৰ এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰটো অৱলম্বন কৰক । নেমু আৰু বেকিং চডা ছালৰ বিভিন্ন বেমাৰৰ পৰা সকাহ দিয়াৰ বাবে উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়।

 2. নাৰিকল তেল 

নাৰিকল তেলৰ বহুতো গুণ আছে যিবোৰে ছালক উপকৃত কৰিব পাৰে। খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ নাৰিকল তেলও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ছালত নাৰিকল তেল প্ৰয়োগ কৰিলে ছালখন দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে আৰ্দ্ৰ হৈ থাকে। ফলত ই সকাহ প্ৰদান কৰে। আপুনি দৈনিক ছালত নাৰিকল তেল মালিচ কৰিব পাৰে। 

 3. তুলসী  

খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ আপুনি শৰীৰৰ মালিচো কৰিব পাৰে। আপুনি ইয়াৰ বাবে তুলসী পাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। কেইটামান তুলসীপাত লৈ নাৰিকল তেলৰ সৈতে মিহলি কৰি ছাল মালিচ কৰিলেও আপোনাক খজুৱতিৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে। এই ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিলে শৰীৰৰ পৰা ভেঁকুৰ আঁতৰ কৰাতো সহায় কৰিব পাৰে।

4. নিম পাত 

বিভিন্ন স্বাস্থ্য সমস্যাৰ সৈতে যুঁজিবলৈ নিমপাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই ক্ষেত্ৰত আপুনি খজুৱতিৰ পৰা সকাহ পাবলৈ নিমপাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। নিম পাত পিছি প্ৰভাৱিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰক।  খজুৱতিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ  ই এক প্ৰাকৃতিক উপায়।  

5. চন্দনকাঠ

চন্দন কাঠ আয়ুৰ্বেদ শাস্ত্ৰত বিভিন্ন ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চন্দন কাঠৰ কেৱল আশ্চৰ্যকৰ গোন্ধ থকাই নহয় ই শৰীৰৰ পৰা খজুৱতিৰ সমস্যা আঁতৰ কৰাতো ই সহায় কৰে।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/06/natural-and-home-remedies-for-itching.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

টোকা: এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যবোৰ গৱেষণাৰ ওপৰত আধাৰিত। এজন বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগিব।

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close