নাক আৰু কাণত সৰিয়হ কুহুমীয়া তেল যোগ দিয়াৰ লাভালাভ, অসুবিধা আৰু অত্যাৱশ্যকীয় সাৱধানতা Health benefits of putting mustard oil in ear and nose - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, June 21, 2021

নাক আৰু কাণত সৰিয়হ কুহুমীয়া তেল যোগ দিয়াৰ লাভালাভ, অসুবিধা আৰু অত্যাৱশ্যকীয় সাৱধানতা Health benefits of putting mustard oil in ear and nose

নাক আৰু কাণ আমাৰ শৰীৰৰ অতি সংবেদনশীল (সংবেদনশীল) অঙ্গ। সাধাৰণতে যিকোনো বয়সৰ ব্যক্তিৰে নাক আৰু কাণৰ সমস্যা হ'ব পাৰে যদিও শিশু আৰু বৃদ্ধসকলৰ মাজত এই সমস্যাবোৰ আটাইতকৈ বেছি হয়। এই ক্ষেত্ৰত, কুহুমীয়া সৰিয়হৰ তেল অত্যন্ত উপকাৰী হ'ব পাৰে। এই লিখনিৰ জৰিয়তে, আজি আমি আপোনাক সৰিয়হ তেল কিদৰে নাক আৰু কাণৰ বাবে লাভজনক সেই বিষয়ে অৱগত কৰিম। কাণ আৰু নাকত সৰিয়হৰ তেল লগোৱাৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানো আহক - 

Mustard oil benefits

1. কাণৰ লেতেৰা পৰিষ্কাৰ কৰে

আজিকালি, কাণবোৰ সঠিকভাৱে পৰিষ্কাৰ নকৰাৰ বাবে বহুলোকৰ কাণত লেতেৰা (কাণৰ মল) জমা হয়, যাক নিজে আঁতৰ কৰাটো এক অতি কঠিন আৰু বিপদজনক কাম। এনে পৰিস্থিতিত, সৰিয়হৰ তেল অলপ কুহুমীয়া গৰম কৰি কাণত ধালিলে কাণৰ মলিখিনি ফুলি যায় আৰু পিছত ইয়াক সহজে আঁতৰ কৰিব পাৰি। যদি আপুনি ৰাতি শুবলৈ যোৱাৰ আগতে আপোনাৰ কাণত দুইৰ পৰা তিনি টোপাল কুহুমীয়া তেল ধালি শুই যায় আৰু ৰাতিপুৱা লেতেৰাখিনি আঁতৰাই পেলাই তেন্তে ই অধিক পৰিস্কাৰ হ'ব। 

2. কাণৰ বিষ আঁতৰ কৰে 

কেতিয়াবা কাণৰ বিষ কোনো কাৰণ নোহোৱাকৈ আৰম্ভ হয়, এনে লাগে যেন কাণৰ পৰ্দা কপিব ধৰিছে । কাণত পানী সোমালে, আঘাত প্ৰাপ্ত হলে নাইবা কেতিয়াবা বতৰৰ পৰিৱৰ্তন হলেও এনে পৰিস্থিতি হব পাৰে । এই ক্ষেত্ৰত, সৰিয়হৰ তেল পাতলকৈ গৰম কৰক আৰু আপোনাৰ কাণত একৰ পৰা দুই টোপাল ধালি দিয়ক।  এনে কৰিলে বিষত যথেষ্ট সকাহ পাব ।

3. নাক বন্ধ হ'লে ব্যৱহাৰ কৰক   

বেছিভাগ মানুহেই শীতকালত চৰ্দিৰ সমস্যাত ভোগে। চৰ্দিৰ ফলত কেতিয়াবা উশাহ চুটি হয় আৰু নাক জাম হৈ বন্ধ হয় পৰে। কুহুমীয়া সৰিয়হৰ তেল এনে সময়ত আপোনাৰ বাবে এক ৰামবাণ হব পাৰে । চৰ্দি হলে তিনিৰ পৰা চাৰি টোপাল কুহুমীয়া সৰিয়হৰ তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এইটোৱে নিশ্চিতভাৱে আপোনাক উশাহ-নিশাহত সকাহ দিব। আনকি চৰ্দি হলে বহুলোকৰ নাক ৰঙা পৰে । এনে ক্ষেত্ৰতো কুহুমীয়া সৰিয়হৰ তেলে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। 

কিছু সাৱধানতা

  • কাণ আৰু নাকত দিয়া তেলৰ গুণগত মানদণ্ডৰ বিশেষ যত্ন ল'ব। কেৱল খাটি সৰিয়হৰ তেলহে প্ৰয়োগ কৰিব।    
  • চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা পৰিহাৰ কৰিব।    
কাণ আৰু নাকত তেল দিয়াটো বিভিন্ন ধৰণে লাভজনক, আৰু কেতিয়াবা ইয়াৰ ভুল ফলাফল হ'ব পাৰে। এই প্ৰবন্ধৰ পৰামৰ্শবোৰে আপোনাক যথেষ্ট সহায় কৰিব পাৰে। কিন্তু এই পৰামৰ্শবোৰৰ উপৰিও এজন বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ বাঞ্চনীয় ।

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close