তুলসী আৰু মৌ মিহলি কৰি খাওক আৰু 6 টা আচৰিত লাভালাভ পাওক Benefits of Tulsi and Honey Combination - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Wednesday, June 16, 2021

তুলসী আৰু মৌ মিহলি কৰি খাওক আৰু 6 টা আচৰিত লাভালাভ পাওক Benefits of Tulsi and Honey Combination

তুলসী আমাৰ সমাজত ইয়াৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্বৰ বাবে জনাজাত। আনহাতে, ইয়াৰ ভিতৰত পোৱা ঔষধি গুণবোৰেও ইয়াক আৰু শক্তিশালী কৰি তোলে। আনহাতে যেতিয়া মৌৰ কথা আহে, ই সোৱাদত মিঠা আৰু এক তৰল পদাৰ্থ যিয়ে আমাৰ শৰীৰক বহুতো সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি যদি তুলসী আৰু মৌ একেলগে মিহলি কৰি সেৱন কৰে, ই স্বাস্থ্যৰ বাবে আশীৰ্বাদতকৈ কম নহয়।  

কাহৰ বাবে তুলসী আৰু মৌ  

কাহৰ সমস্যা আঁতৰ কৰাত মৌ আৰু তুলসী অত্যন্ত উপযোগী। মৌ আৰু তুলসী দুয়োৰএ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল গুণ আছে যিয়ে ডিঙিৰ বিষ আৰু বেক্টেৰিয়া আঁতৰ কৰে। তুলসীৰ বহুতো ঔষধি গুণ আছে যিয়ে হাপানি, কাহ, ডিঙিৰ বিষ আদিৰ পৰা সকাহ দিয়ে। গতিকে এনে সমস্যাৰ বাবে আপুনি তুলসী আৰু মৌৰ মিশ্ৰণ খাব পাৰে।   

কিডনী (বৃক্ক)ৰ পাথৰ আঁতৰ কৰে

যদি আপুনি কিডনী (বৃক্ক)ৰ পাথৰ সমস্যাত ভুগি আছে, তেন্তে এই সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ মৌ আৰু তুলসীৰ মিশ্ৰণ আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট কামৰ হ'ব পাৰে। ই কিডনীৰ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰে আৰু লগতে ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে । এনে পৰিস্থিতিত, ৰাতিপুৱা উঠি খালী পেটত মৌ আৰু তুলসীৰ মিশ্ৰণ গ্ৰহণ কৰক।   

ছালৰ সংক্ৰমণৰ ৰোধ কৰে

তুলসী আৰু মৌৰ এণ্টিবায়টিক গুণ আছে যিয়ে কেৱল বেক্টেৰিয়া বৃদ্ধি হোৱাত বাধা দিয়াই নহয় ছালৰ সংক্ৰমণৰ পৰাও ৰক্ষা কৰে । এই ক্ষেত্ৰত, প্ৰথমে তুলসী পাতৰ পেষ্ট বনাই লওক। আপুনি  তুলসী পাত উতলাইও লব পাৰে । এতিয়া নেমুৰ ৰস আৰু মৌ মিহলি কৰি আপোনাৰ ছালৰ প্ৰভাৱিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰক।

পেটৰ বাবে তুলসী আৰু মৌ  

হজম শক্তি উন্নত কৰাত তুলসী আৰু মৌ অত্যন্ত উপকাৰী। এই দুয়োটাৰে বেক্টেৰিয়া-ৰোধী গুণাগুণ আছে যি কেৱল অন্ত্ৰাশয়ৰ বাবে উপকাৰী হোৱাই নহয় লগতে ই অন্ত্ৰাশয়ক বেয়া বেক্টেৰিয়াৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে আৰু ভাল বেক্টেৰিয়াৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে। গতিকে, বদহজম, পেটৰ বিষ, পেটৰ বিষ, হেমৰইড আদি আঁতৰাবলৈ আপুনি তুলসী আৰু মৌৰ মিশ্ৰণ খাব পাৰে।

জ্বৰৰ বাবে তুলসী আৰু মৌ

জ্বৰৰ ক্ষেত্ৰত, আমাৰ আই-মাতৃসকলে প্ৰায়ে তুলসী আৰু মৌৰ মিশ্ৰণ দিয়ে কিয়নো ইয়াৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু বীজাণুনাশক গুণএ কেৱল সংক্ৰমণ ৰোধ কৰাই নহয় লগতে জ্বৰ হ্ৰাস কৰাতো সহায় কৰে। আয়ুৰ্বেদত, জ্বৰ আঁতৰাব কৰিবলৈ তুলসী আৰু মৌৰ মিশ্ৰণ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। 

ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে তুলসী আৰু মৌ

  • ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে তুলসী আৰু মৌ গ্ৰহণ কৰাৰ উপকাৰীতা অনেক । তুলসী আৰু মৌয়ে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ লগতে এজন ব্যক্তিৰ মিঠাই খোৱাৰ ইচ্ছাও দূৰ কৰিব পাৰে। 
  • মৌ আৰু তুলসীৰ মিশ্ৰণ কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব
  • প্ৰথমে কিছু তুলসী পাত পানীৰে ধুই উতলাই লওক। এতিয়া সেই তুলসীৰ পানীত মৌ যোগ দি সেৱন কৰক।  
  • ইয়াৰোপৰিও আপুনি তুলসী পাতৰ পেষ্ট এটা বনাই তাত মৌ যোগ দি সেৱন কৰিব পাৰে 
  • লগতে আপুনি তুলসীপাত পোনপটীয়াকৈ মৌৰ সৈতে মিহলি কৰি ভালদৰে চোবায় তাৰ ৰসটো সেৱন কৰিব পাৰে ।   

টোকা: এটা কথা মন কৰিব যে তুলসী আৰু মৌ সেৱন কৰিলে বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা থাকিব পাৰে কিন্তু ইয়াৰ অতিৰিক্ত পৰিমাণে স্বাস্থ্যৰ ক্ষতিও কৰিব পাৰে।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/06/6-benefits-of-tulsi-and-honey.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."
(স্পষ্টিকৰণ : এই প্ৰবন্ধটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে লিখা হৈছে। ই কোনো ধৰণৰ ঔষধ বা চিকিৎসা কৰাৰ বিকল্প হ'ব নোৱাৰে। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায় আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close