চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ এই 4 টা লক্ষণ হ'ব পাৰে বিপদৰ আগজাননী । আতংকিত নহৈ এইকেইটা টিপচ জানি থওক । Casues of Silent Heart Attack - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, June 14, 2021

চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ এই 4 টা লক্ষণ হ'ব পাৰে বিপদৰ আগজাননী । আতংকিত নহৈ এইকেইটা টিপচ জানি থওক । Casues of Silent Heart Attack

হাৰ্ট এটেকৰ এক বিপদজনক ৰোগ বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো কেতিয়াবা এই ৰোগটোৱে ৰোগীক আৰোগ্য হোৱাৰ সুযোগও নিদিয়ে। কেতিয়াবা, যদি ৰোগীয়ে লক্ষণবোৰ দেখা দিয়াৰ পিছত সঠিক সময়ত চিকিৎসা ল'বলৈ সক্ষম নহয়, তেতিয়া কেইঘণ্টা বা কেইমিনিট মানৰ ভিতৰতে মৃত্যুবৰণ কৰে। 
Casues of Silent Heart Attack
কিন্তু আপুনি জানেনে যে হাৰ্ট এটেকতকৈ আন এবিধ মৰাত্মক ৰোগ হৈছে চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেক । সচৰাচৰ হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ হৈছে বুকুৰ তীব্ৰ বিষ । কিন্তু, চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ তেনে কোনো লক্ষণ নাই। এনে পৰিস্থিতিত ব্যক্তিজনে লক্ষণ নথকাৰ বাবে উপেক্ষা কৰে আৰু হঠাতে মৃত্যু বৰণ কৰে।

চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ 4 টা লক্ষণ

সাধাৰণতে চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ 4 টা লক্ষণ থাকে যিবোৰ দেখা পালে সাৱধান হ'ব লাগে।  
  • বুকুৰ মাজত তীব্ৰ অসুবিধা অনুভৱ কৰা, যেনে কোনোবাই যেন বুকুখন অতি তীক্ষ্ণভাৱে হেঁচি ধৰিছে , তীব্ৰ বিষ হোৱা । এই লক্ষণবোৰ কিছু সময়ৰ বাবে একেৰাহে থাকিব পাৰে বা কেইছেকেণ্ড আৰু মিনিটৰ ব্যৱধানত অহা-যোৱা কৰা অনুভৱ কৰিব পাৰে।     
  • বুকুৰ ওপৰভাগত যেনে কান্ধ, দুটা বাহু, পিঠি, ডিঙি, পেটত অস্বস্তি অনুভৱ হব ।  ৰোগীয়ে যিকোনো এটা অঙ্গ বা একে সময়তে কেইবাটাও অঙ্গত অস্বস্তি অনুভৱ কৰিব পাৰে।     
  • বুকুৰ চাপৰ লগতে, ব্যক্তিজনে উশাহ লোৱাত অসুবিধা হয় যত তেওঁ সঠিকভাৱে উশাহ লোৱাত অসুবিধা হয় ।     
  • মূৰ গধুৰ গধুৰ লগা , মূৰ ঘূৰোৱা আৰু হঠাতে ঠাণ্ডাতো ঘাম ওলোৱা চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ হ'ব পাৰে ।

 চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেক কিয় এক বিপদজনক ?  

চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেক চিকিৎসা বিজ্ঞানত এক অতি বিপদজনক স্থিতি বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো এনে  হাৰ্ট এটেকৰ আগতে দেখা দিয়া লক্ষণবোৰ অতি সচৰাচৰ হয় যে ৰোগীয়ে অনুভৱ কৰে যে লক্ষণবোৰ সাধাৰণ এটা সৰু দৈনন্দিন সমস্যা । চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেক হোৱা লোকসকলক দেখাত সম্পূৰ্ণ স্বাস্থ্যৱান যেন অনুভৱ হয়, সেয়েহে চাৰিওফালে থকা লোকসকলেও সহায় কৰিব নোৱাৰে।

চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ সময়ত মন কৰিব লগা কিছু পৰামৰ্শ


  • কেইবাবাৰো চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণবোৰ দেখা দিয়াৰ পিছত ব্যক্তিজন স্বাভাৱিক হৈ পৰে। কিন্তু ই এটা ইংগিত দিয়ে যে আপুনি শীঘ্ৰেই দ্বিতীয় আৰু তৃতীয়বাৰৰ বাবে এনে আক্ৰমণৰ সন্মুখীন হব পাৰে যি আপোনাক পৰৱৰ্তী বাৰ বচাৰ সুযোগ নিদিব পাৰে। গতিকে যদি এই লক্ষণবোৰৰ যিকোনো এটা দেখা যায়, যিমান সম্ভৱ সোনকালে  চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি প্ৰয়োজনীয় পৰামৰ্শ লওক।
  •  চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকত বুকুৰ বিষ কেতিয়াবা ইমান মৃদু হয় যে এজন ব্যক্তিয়ে গেছৰ বাবে এই বিষ অনুভৱ কৰা বুলি ভাবিব পাৰে। গতিকে বুকুৰ বিষৰ সৈতে আন লক্ষণবোৰ দেখা দিলে সাৱধান হওক।
  • কেৱল বুকুৰ বিষই চাইলেণ্ট হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ নহয়, যদি কাৰোবাৰ হঠাতে বুকুৰ বিষ হয়, আতংকিত নহ'ব । আন লক্ষণসমুহ দেখা দিলেহে ইয়াক হাৰ্ট এটেক বুলি বিবেচনা কৰিব।


 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/06/4-casues-of-silent-heart-attack.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."
(স্পষ্টিকৰণ : এই প্ৰবন্ধটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে লিখা হৈছে। ই কোনো ধৰণৰ ঔষধ বা চিকিৎসা কৰাৰ বিকল্প হ'ব নোৱাৰে। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায় আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close