ডায়েবেটিচৰ পৰা ৰক্তচাপলৈকে বাহী ৰুটি খোৱাৰ অজস্ৰ লাভালাভ । Amazing health benefits of stale rotis - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Tuesday, May 25, 2021

ডায়েবেটিচৰ পৰা ৰক্তচাপলৈকে বাহী ৰুটি খোৱাৰ অজস্ৰ লাভালাভ । Amazing health benefits of stale rotis

প্ৰতিটো বাহী খাদ্যই স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি নকৰে। কিছুমান এনেকুৱা খাদ্য সামগ্ৰী আছে যিবোৰ বাহী হৈ যোৱাৰ পিছত স্বাস্থ্যক অধিক উপকৃতহে কৰে। যাৰ ভিতৰত এটা হৈছে ঘেঁহু। প্ৰায়ে আপুনি মানুহক বাহী খাদ্য নাখাবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া শুনিছে। 12 ঘণ্টাতকৈ অধিক সময় ৰখা বাচি খাদ্য খোৱাৰ ফলত খাদ্যৰ বিষক্ৰিয়া, এচিডিটি আৰু পেটৰ বিকাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। কেৱল সেয়াই নহয়, বাহী খাদ্য গৰম কৰিলে ও বহুতো মাৰাত্মক স্বাস্থ্য ক্ষতি হ'ব পাৰে। কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে প্ৰতিটো বাহী খাদ্যই স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি নকৰে। কিছুমান এনে খাদ্যও আছে যিবোৰ বাহী হৈ যোৱাৰ পিছত স্বাস্থ্যক অধিক উপকৃতহে কৰে। যাৰ ভিতৰত এটা হৈছে ঘেঁহু। ভাৰতৰ বেছিভাগ ঘৰত, ঘেঁহুৰ আটাৰ পৰা ৰুটি তৈয়াৰ কৰা হয়।  
 
Amazing health benefits of stale rotis

একে সময়তে, বেছিভাগ ভাৰতীয়ৰ অত্যাধিক খোৱাৰ অভ্যাস আছে। যাৰ ফলত ঘৰত প্ৰায়েই ৰুটি বাছি যায়। এইদৰে বাকী থকা ৰুটিবোৰ হয় পেলাই কেতিয়াবা পেলাই দিব লগা হয় নাইবা জীৱ-জন্তুক খুৱাব লগা হয়। কিন্তু আমি আপোনাক এই বাহী ৰুটিৰ এনে লাভালাভৰ বিষয়ে জনাম যি জানি আপুনি ঘৰত থকা বাহী ৰুটি পেলাই দিয়াতকৈ নিজে খোৱা পছ্ন্দ কৰিব । 

বাহী ৰুটি খোৱাৰ লাভালাভ

বাহী ৰুটি খোৱাৰ লাভালাভবোৰ হৈছে: 
১) গাখীৰৰ সৈতে বাহী ৰুটি খালে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। বাহী ৰুটিখিনি গাখীৰত 10 মিনিটৰ বাবে তিয়াই ৰাখক। ৰাতিপুৱাৰ ব্ৰেকফাষ্টত সেই ৰুটি খাওক। এনে কৰিলে সোনকালেই ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত থাকিব।
২) আমাৰ শৰীৰৰ স্বাভাৱিক তাপমাত্ৰা হৈছে 37 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ। শৰীৰৰ উষ্ণতা 40 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছতকৈ অধিক হলে ই আমাৰ শৰীৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে। গাখীৰত তিয়াই থোৱা বাহী ৰুটিয়ে শৰীৰৰ তাপমাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাত অতি কাৰ্যকৰী হিচাপে কাম কৰে ।  

নিয়মীয়াকৈ এনেধৰণৰ লিখনিৰ বাবে আমাৰ গ্ৰুপত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

৩) যিসকলৰ নিৰন্তৰ পেটৰ বিষ হয় তেওঁলোকৰ বাবে বাহী ৰুটি অত্যন্ত উপকাৰী। ৰাতি শুবলৈ যোৱাৰ আগতে গাখীৰত তিয়াই থোৱা বাহী ৰুটি খালে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু গেছৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়।  
৪) ডায়েবেটিচত বাহী ৰুটি খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে যথেষ্ট লাভান্বিত বুলি গণ্য কৰা হয় । দিনটোৰ যিকোনো সময়তে গাখীৰত 10 ৰ পৰা 15 মিনিটৰ বাবে তিয়াই থোৱা বাহী ৰুটি খালে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰীত হয় ।
৫) কিছুমান মানুহে গোটেই দিনটো কাম কৰাৰ ফলত দুৰ্বল অনুভৱ কৰে। গতিকে তেওঁলোক বাহী ৰুটি খোৱা উচিত । কিয়নো বাহী ৰুটিত যথেষ্ট পৰিমাণে কাৰ্বোহাইড্ৰেট থাকে যিয়ে আমাৰ শৰীৰক শক্তি প্ৰদান কৰাত সহায় কৰে । 
 

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/05/amazing-health-benefits-of-stale-rotis.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close