মুখত কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ আগতে এইবোৰ লক্ষণে দেখা দিয়ে । Signs and symptoms of mouth cancer - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, April 19, 2021

মুখত কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ আগতে এইবোৰ লক্ষণে দেখা দিয়ে । Signs and symptoms of mouth cancer

Signs and symptoms of mouth cancer

কৰ্কট ৰোগৰ এনে এটা বিপদজনক ৰোগ যি ভাৰতত অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। আৰু যদি ইয়াক চিকিৎসা কৰা হয়, ই অতি ব্যয়বহুল যাৰ বাবে লাখ লাখ টকাৰ পৰা কোটি টকালৈ ব্যয় হয়।  আপুনি মুখৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণবোৰো জানিব লাগে যাতে আপুনি ইয়াক যিমান সম্ভৱ সোনকালে চিকিৎসা কৰাব পাৰে কিয়নো যদি ইয়াক সোনকালে চিনাক্ত কৰা হয়, কৰ্কট ৰোগৰ পৰা অতি সহজে আৰোগ্য লাভ কৰিব পাৰি।

Mouth cancer syntomps

মুখত যদি কেন্সাৰ ৰোগ হয়, তাৰ লক্ষণবোৰ আমি জানো আহক

1. মুখত বগা দাগ বা ৰঙা দাগ  নাইবা ঘা হোৱা  White or red rashes or wounds in the mouth

যদি মুখত বগা বা ৰঙা দাগ হয় , যদি আপোনাৰ মুখত ঘা হলে  যিমান সম্ভৱ সোনকালে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে আৰু ইয়াৰ চিকিৎসা কৰাব লাগে কিয়নো যদি ঘা বেছি দিনলৈ ভাল নহলে ই কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ।

2. এমাহ বা অধিক সময়ৰ বাবে আৰোগ্য নোহোৱা ঘা Wounds that do not heal for a month or more

যদি শৰীৰৰ কৰবাত ঘা হয় আৰু ঔষধ প্ৰয়োগ কৰাৰ পিছতো ই আৰোগ্য নহয় আৰু যদি এমাহৰো অধিক সময় থাকে, ই কৰ্কট ৰোগৰ কাৰণ হ'ব পাৰে। 

3. মুখ খুলিবলৈ বা জিভা উলিয়াবলৈ অসুবিধা  Difficulty opening the mouth or pulling out the tongue 

যদি এজন ব্যক্তিৰ মুখ খুলিবলৈ অসুবিধা হয় নাইবা জিভা বাহিৰলৈ ওলাব অসুবিধা হয় তেন্তে ই আপোনাৰ মুখত কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ হব পাৰে ।

4. আপোনাৰ কণ্ঠস্বৰ সলনি হোৱা  Change your voice 

অত্যাধিক লালতি বৈ অহা নাইবা কথা পাতিবলৈ অসুবিধা হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ হব পাৰে। যদি এই লক্ষণবোৰৰ দেখা দিয়ে আপুনি লগে লগে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱা উচিত।

মুখৰ কৰ্কট ৰোগৰ আন লক্ষণসমূহ  Symptoms of mouth cancer

আটাইতকৈ সচৰাচৰ লক্ষণটো হৈছে আপোনাৰ গাল বা ওঁঠৰ ভিতৰত যিকোনো প্ৰকাৰৰ ঘা যি আৰোগ্য নহয়। আপুনি আপোনাৰ মুখৰ ভিতৰত ফুলি অহা  গুটিৰ নিচিনা অংশ এটা অনুভৱ কৰিব পাৰে, নাইবা ৰঙা বা বগা ৰংৰ দাগ দেখিব পাৰে।যদি আপুনি যিকোনোধৰণৰ লক্ষণ দেখা পায়, আপোনাৰ চিকিৎসকক কওঁক আৰু কাৰণটো জানিবলৈ চেষ্টা কৰক।

যদি আপুনি তথ্যটো ভাল পায়, ইয়াক যিমান পাৰে SHARE কৰক।  আমাক অনুসৰণ কৰিবলৈ নাপাহৰিব,এই পোষ্টটোত লাইক আৰু মন্তব্য কৰক।

নিয়মীয়াকৈ এনেধৰণৰ লিখনিৰ বাবে আমাৰ গ্ৰুপত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক


টোকা: এই প্ৰবন্ধত দিয়া তথ্যবোৰ গৱেষণাৰ ওপৰত আধাৰিত। আমি দাবী নকৰোঁ যে সেইবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে সঁচা আৰু সঠিক, আৰু সেইবোৰ চেষ্টা আৰু গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে এজন বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ নিতান্তই প্ৰয়োজনীয় ।

লগতে পঢ়ক - আয়ুৰ্বেদ অনুসৰি কৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ কি কৰিব জানো আহক |

লগতে পঢ়ক - ৮ গিলাচ নহয়, বয়স অনুসৰি আপুনি কিমান পানী খাব লাগিব ?

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/04/signs-and-symptoms-of-mouth-cancer.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close