গাড়ীত উঠিলে বমি হয় নেকি ? এইকেইটা টিপচ চাওক আৰু আজিৰ পৰা নহয় । Remedies for Vomiting - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, April 5, 2021

গাড়ীত উঠিলে বমি হয় নেকি ? এইকেইটা টিপচ চাওক আৰু আজিৰ পৰা নহয় । Remedies for Vomiting

Motion sickness is a very common disturbance of the inner ear

এখন গাড়ী বা বাছত ভ্ৰমণ কৰাৰ সময়ত বহুতো লোকৰ বমি কৰা দেখা যায় । লগতে উশাহ, উদ্বিগ্নতা আৰু অস্বস্তিও অনুভৱ কৰে। ইয়াৰ কাৰণটো হ'ব পাৰে মগজুলৈ অক্সিজেনৰ অনুপস্থিতি আৰু অন্যান্য কিছুমান কাৰণ। ( It is caused by repeated motion from a vehicle or any other movements that disturb the inner ear.) আজি আমি আপোনাক এই সমস্যাটোৰ পৰা কিদৰে ৰেহাই পাব পাৰে তাৰ বিষয়ে কিছুমান সহজ উপায় ক'ম। আহক আগবাঢ়ো ।
Vomiting while travelling

টিপচ (Remedies)

1. বহুতৰে বাছত পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ গোন্ধ সহিব নোৱাৰি বমি হোৱা দেখা যায় । ইয়াক আঁতৰ কৰাৰ বাবে নেমু হৈছে আটাইতকৈ সহজ উপায়। যাত্ৰাৰ সময়ত আপুনি আপোনাৰ লগত এটা নেমুৰ টুকুৰা ৰাখিব। নিয়মীয়া ব্যৱধানত নেমুৰ টুকুৰাটো চুপি থাকিব। নেমুত থকা চাইট্ৰিক এচিডে বেয়া বেক্টেৰিয়া বিকশিত হ'বলৈ নিদিয়ে। লগতে বমি হোৱাৰ সম্ভৱনাও হ্ৰাস কৰে ।
2. বমি বমি ভাব হোৱা সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ আদাৰ টুকুৰা এটা কাটি চুহি দিয়ক। আপুনি বাছত উঠাৰ দহ মিনিট আগতে এই কামটো কৰক। যদি ভ্ৰমণ কৰাৰ সময়ত পুন: বমি বমি ভাব হয় তেতিয়া ইয়াক পুনৰ খাওক। আদাৰ এনে গুণ আছে যিয়ে পেটৰ সমস্যা উপশম কৰাত সহায় কৰে ।
3. ভ্ৰমণত বা ভ্ৰমণ কৰাৰ আগতে অধিক তেল-মচলা যুক্ত আহাৰ নাখাব।আৰু পেট ভৰাই আহাৰো নাখাব। এনে কৰিলে খাদ্যও হজম নহয় আৰু ভ্ৰমণত অসুবিধা হ'ব। বমি বমি ভাবোও হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ পাতল আহাৰ লওঁক।  
4. আপুনি ভ্ৰমণ কৰাৰ দুই-তিনি ঘণ্টা আগৰ পৰাই গভীৰ উশাহ লোৱা আৰম্ভ কৰক। শৰীৰত অক্সিজেনৰ স্তৰ বৃদ্ধি হ'ব। যদি আপুনি আগতীয়াকৈ ভ্ৰমণৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, এসপ্তাহ আগতেই প্ৰণায়ম আৰম্ভ কৰক। ইয়াৰ ফলত আতংক আৰু অস্থিৰতা নহ'ব।
5.যদি যাত্ৰা কালত বেছি অসুবিধা হয় এক গিলাচ মৌচুমি ৰসত আধা চামুচ নেমুৰ ৰস আৰু ক'লা নিমখ যোগ দি সেৱন কৰক । ই সোনকালে সকাহ প্ৰদান কৰে।
6.সতেজ ঠাণ্ডা বতাহে বাহনৰ গতিৰ ফলত লগা অসুস্থতাত কিছু সকাহ দিব পাৰে। যাত্ৰাৰ সময়ত বমি কৰা সমস্যা হোৱা লোকসকলে গাড়ী বা গাড়ীৰ এচি অফ কৰি খিৰকীৰ পৰা সতেজ বতাহ ল'ব পাৰে। ই যাত্ৰাত বমি বা অন্যান্য অস্বস্তি হ্ৰাস কৰে।
7.যদি আপোনাৰ বমি সমস্যা হয়, সদায় গাড়ীৰ সন্মুখৰ আসনত বহি আগফালৰ দৃশ্য চাই ভ্ৰমণ কৰক। ই বমিৰ হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে । 
8. লং ভাজি আৰু পিছি পেলাই বাকচত ৰাখিব। যেতিয়াই আপুনি যাত্ৰাত যায় বা বমি বমি অনুভৱ কৰে, ইয়াক অলপ চেনী বা ক'লা নিমখৰ সৈতে লৈ চুহি চুহি সেৱন কৰক । ফলাফল পাব ।
যদি লিখনিটো ভালপায় শ্বেয়াৰ কৰিব নাপাহৰিব । আপোনালোকৰ শ্বেয়াৰৰ দ্বাৰাই আমি আগলৈ এনে ধৰণৰ সমিধানৰ লিখনি প্ৰস্তুত কৰাত অনুপ্ৰৰণা যোগায় ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/03/remedies-for-period-pain-or-menstrual.html 


No comments:

Post a Comment

close