৮ গিলাচ নহয়, বয়স অনুসৰি আপুনি কিমান পানী খাব লাগিব জানি লওঁক । How Much Water Should We Drink Per Day? - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Thursday, April 15, 2021

৮ গিলাচ নহয়, বয়স অনুসৰি আপুনি কিমান পানী খাব লাগিব জানি লওঁক । How Much Water Should We Drink Per Day?

How Much Water Should We Drink Per Day 

এই কথাষাৰ সচৰাচৰ শুনা যায় যে সকলোৱে স্বাস্থ্যৰ বাবে প্ৰায় দৈনিক ৮ গিলাচ পানী খাব লাগে, কিন্তু প্ৰকৃততে শৰীৰে প্ৰয়োজন হোৱা পানীৰ পৰিমাণ বিভিন্ন দিশৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। যেনে ব্যক্তিজনৰ লিংগ, বয়স, শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ আৰু চাৰিওফালৰ জলবায়ু। এনে পৰিস্থিতিত, আপোনাৰ বয়স আৰু শাৰীৰিক গঠন অনুসৰি কিমান পানী খাব লাগে জনাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সেই বিষয়েই আজি আমি আপোনাক জনাম । যদি আমাৰ এই লিখনিটো গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি ভাবে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব নাপাহৰিব ।
Amount of Water We should Drink Per Day

 

Water Consumption depending upon your Health

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে আঙুলিয়াই দিছে যে যিজন ব্যক্তিৰ দুয়োটা কিডনী সঠিকভাৱে কাম কৰি আছে তেওঁ প্ৰতিদিনে তেওঁৰ শৰীৰৰ ওজনৰ অনুপাতত প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ৩০ মিলি পানী খাব লাগে। একে সময়তে, আপুনি জনা উচিত যে বয়স অনুসৰি শৰীৰক কিমান পানীৰ প্ৰয়োজন। প্ৰায় মানুহে বয়স বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে খোৱা পানীৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰে, কিন্তু প্ৰকৃততে তেঁওলোকে এক নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণৰ পানী খোৱাটো শৰীৰৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। গতিকে 1 বছৰৰ পৰা 60 বছৰ বয়সৰ এজন ব্যক্তিয়ে সুস্বাস্থ্যৰ বাবে কিমান পানী খাব লাগিব জানো আহক ।

নিয়মীয়াকৈ এনেধৰণৰ লিখনিৰ বাবে আমাৰ গ্ৰুপত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

Water Consumption by age

দৰাচলতে, একৰ পৰা আঠ বছৰ বয়সৰ শিশুৱে দৈনিক প্ৰায় ১.৩ ৰ পৰা ১.৭ লিটাৰ পানী খাব লাগে অৰ্থাৎ পাঁচৰ পৰা ছয় গিলাচ। ৯ ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকলে  প্ৰায় আঢ়ৈ লিটাৰ অৰ্থাৎ প্ৰায় ১২ গিলাচ পানী খাব লাগিব। ১৮ বছৰৰ পৰা ৬০ বছৰ বয়সলৈকে পুৰুষসকলে দৈনিক ১৪ (14) গিলাচ পানী বা তিনি লিটাৰ পানী খাব লাগে। আনহাতে এগৰাকী প্ৰাপ্তবয়স্ক মহিলাই দৈনিক প্ৰায় 2.2 লিটাৰ পানী, বা প্ৰায় 10 গিলাচ পানী খাব লাগে।

Water Consumption based on exercise

 বয়সৰ উপৰিও, শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপেও শৰীৰৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পানীৰ পৰিমাণ নিৰ্ধাৰণ কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰে, আপোনাৰ শৰীৰে ঘাম হিচাপে নিশ্চিতভাৱে অধিক পানী এৰি দিব। গতিকে আপুনি ইয়াক পূৰাবলৈ আপুনি অধিক পানী খোৱা উচিত। ইয়াৰ বাবে আপুনি আধা ঘণ্টা ব্যায়াম কৰাৰ পিছত এক বা দুই গিলাচ পানী খাব লাগে। আনহাতে, যদি আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বা গৰম পৰিৱেশত ব্যায়াম কৰে, তেন্তে কমেও তিনি গিলাচ অতিৰিক্ত পানী খাব লাগে।

Water Consumption based surrounding

 দৰাচলতে, শৰীৰৰ বাবে পানীৰ প্ৰয়োজনীয়তা আপোনাৰ পৰিৱেশৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে কিয়নো গৰম বতৰত ঘাম ওলোৱাৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰৰ বেছিভাগ পানী ওলাই যায়। এনে পৰিস্থিতিত, ইয়াক পূৰণ কৰিবলৈ অধিক পানী খাব লাগে। একে সময়তে, অধিক উচ্চতাত বাস কৰা লোকসকলেও স্বাভাৱিকতকৈ অধিক পানী খাব লাগে, কিয়নো অক্সিজেনৰ অভাৱৰ ফলত দ্ৰুত উশাহ লয় যাৰ ফলত সেই সময়ত অধিক আৰ্দ্ৰতা হ্ৰাস হয়। এই ক্ষেত্ৰত, শৰীৰক অধিক পানীৰ প্ৰয়োজন।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/04/how-much-water-should-we-drink-per-day.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close