গ্ৰীষ্মকালীন তৰমুজে অমৃতৰ দৰে কৰে কাম, জানক ইয়াৰ লাভালাভবোৰ | Health benefits of eating Watermelon - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Saturday, April 24, 2021

গ্ৰীষ্মকালীন তৰমুজে অমৃতৰ দৰে কৰে কাম, জানক ইয়াৰ লাভালাভবোৰ | Health benefits of eating Watermelon

Health benefits of eating Watermelon

গ্ৰীষ্মকালত, গৰমৰ পৰা নিজকে আঁতৰাই ৰাখিবলৈ আমি খাব পৰা এটা নহয় বহুতো বস্তু আছে, তেনে সময়ত আমি প্ৰাকৃতিক বস্তুবোৰহে গ্ৰহণ কৰা উচিত। লাচি, দৈ, তিয়ঁহ আদিৰ বাহিৰেও তৰমুজ হৈছে এনে এক খাদ্য য'ত আধাতকৈ অধিক পানী থাকে আৰু ইয়াক গ্ৰহণ কৰিলে গৰমত আৰাম পোৱা যায় । বৰ্তমান বজাৰত সহজলভ্য় হৈ পৰিছে তৰমুজ । 
Health benefits of eating Watermelon

তৰমুজ খোৱাৰ বহুতো লাভালাভ আছে। সেইবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক -

 তৰমুজ খোৱাৰ লাভালাভ benefits of eating watermelon

1. প্ৰচুৰ পৰিমাণে হাইড্ৰেচন লাভ 
গ্ৰীষ্মকালৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যাটো হ'ল ডিহাইড্ৰেচন। তৰমুজে এই সমস্যাটোৰ মোকাবিলা কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰিব পাৰে। তৰমুজত 92% তৰল পদাৰ্থ থাকে যিয়ে শৰীৰক পৰ্যাপ্ত হাইড্ৰেচন দিয়ে ।
 
2. পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ তৰমুজ 
তৰমুজৰ কেৱল ৰঙা অংশই নহয়, বগা অংশতোৱো স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। বগা অংশ অৰ্থাৎ ইয়াৰ বাকলিয়ে আপোনাক বহুতো ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। তৰমুজৰ বাকলিত মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম, কাৰ্বোহাইড্ৰেট, ভিটামিন চি, ভিটামিন এ আৰু জিংক যথেষ্ট পৰিমাণে পোৱা যায় । 

3. কিডনীৰ পাথৰৰ সমস্যা   

কিডনীত পাথৰ থকা লোকসকলে যথেষ্ট তৰমুজ খোৱা উচিত। তৰমুজত পানী বেছি থাকে আৰু কিডনীক ডিটক্স কৰাত তৰমুজে সহায় কৰে। ভিটামিন চি আৰু এ সমৃদ্ধ, তৰমুজে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে, যি চকুৰ বাবেও অতি ভাল।

নিয়মীয়াকৈ এনেধৰণৰ লিখনিৰ বাবে আমাৰ গ্ৰুপত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

 
3. ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় 
 তৰমুজে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। তৰমুজ পানী আৰু ফাইবাৰে পৰিপূৰ্ণ ভৰ্তি, যাৰ ফলত ই পেট ভৰাই ৰাখে আৰু এইদৰে আহাৰ নিয়ন্ত্ৰিত কৰি ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰি । 
 
4. হিট ষ্ট্ৰোকৰ পৰা ৰক্ষা 
তৰমুজত ইলেক্ট্ৰলাইট থাকে যিয়ে শৰীৰক হিট ষ্ট্ৰোকৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। তৰমুজৰ এই বিশেষ বৈশিষ্ট্যই শৰীৰক বাহ্যিক তাপৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে আৰু শৰীৰটো শীতল কৰি ৰাখে।

5. হজমত সহায় 
তৰমুজত থকা ফাইবাৰে শৰীৰৰ হজম প্ৰক্ৰিয়া বজাই ৰখাত সহায় কৰে। একে সময়তে, ইয়াত থকা পানীয়ে পেটৰ জ্বলা-পোৰাৰ সমস্যায়ো দূৰ ৰাখে।

6. ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত 
সহায় এক অধ্যয়ন অনুসৰি, তৰমুজ খালে ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ইয়াত থকা পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম যি ধমনী আৰু স্নায়ুৰ ওপৰত চাপ হ্ৰাস কৰে।
 
7. পেশীৰ বিষত সকাহ 
তৰমুজত থকা এমিনো এচিড, যাক চাইট্ৰালিন বুলি কোৱা হয়, পেশীৰ বিষ উপশম কৰে। সেইকাৰণে বহুতো ডায়েটিচিয়ানে ব্যায়ামৰ পিছত তৰমুজৰ ৰস পান কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।
তৰমুজ খোৱাৰ লগতে কিছুমান সাৱধানীয়তা অৱলম্বন কৰা উচিত । তৰমুজ খোৱাৰ লগে লগে কেতিয়াও পানী খাব নালাগে । তৰমুজ খালী পেটত খাব নালাগে। গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়তো তৰমুজ নোখোৱাই ভাল । যদি আপোনাৰ স্বাভাৱিক ফ্লু, কাহ আৰু চৰ্দি হয় তেনেহ'লে তৰমুজ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব ।   

লগতে পঢ়ক - কৰণা ভাইৰাচৰ নতুন ভেৰিয়ন্ট । জানক ইয়াৰ লক্ষণসমূহ ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/04/health-benefits-of-eating-watermelon.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close