কৃমি হোৱাৰ লক্ষণ আৰু ঘৰুৱা চিকিৎসা | Intestinal worms Symptoms and its home treatment - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Friday, January 8, 2021

কৃমি হোৱাৰ লক্ষণ আৰু ঘৰুৱা চিকিৎসা | Intestinal worms Symptoms and its home treatment

কৃমি হোৱাৰ লক্ষণ আৰু ঘৰুৱা চিকিৎসা (Intestinal worms Symptoms and its home treatment)

পেটত কৃমি বাস কৰাটো অতি সচৰাচৰ কথা, সৰূ-ডাঙৰ সকলোৱে এই সমস্যাৰ অভিযোগ কৰে। যিটি অধিক খাদ্য খোৱাৰ ফলত পাকস্থলীত কৃমি হয়, । লেতেৰা হাতেৰে খাদ্য খোৱা, মাটি, পেঞ্চিলে আদি কামোৰা ফলত শিশুসকলৰ এই বেমাৰ হয় । ইয়াৰোপৰিও কৃমি হ'লে গুহ্দ্বাৰত খজুৱতী সমস্যাই দেখা দিয়ে ।
Intestinal worms Symptoms and its home treatment

পাকস্থলীত কৃমি হোৱাৰ বাবে ঘৰুৱা চিকিৎসা(Intestinal worms' home treatment)

কৃমিৰ সংক্ৰমণ পৰিহাৰ কৰিবলৈ, দৈনিক আহাৰত বন্ধাকবি আৰু গাজৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব কিয়নো এই পাচলিবোৰত কেৱল স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি নাথাকে কৃমি হ্ৰাস কৰাত অতি কাৰ্যকৰী।

  • ঘৰত এণ্টিবায়টিক চাবোন ব্যৱহাৰ কৰক যাতে সংক্ৰমণ বিয়পি নাথাকে।
  • ফলৰ পাচলিভালদৰে ধুব।
  • খোৱা বা খাদ্য তৈয়াৰ কৰাৰ আগতে এণ্টিবায়টিক চাবোনেৰে হাত ভালদৰে ধুব।
  • শিশুক আবৰ্জনা খাদ্য যেনে পিজ্জা, বাৰ্গাৰ, পেষ্টী, বিশেষকৈ চকলেট বা মিঠা খাদ্য নিদিব।
  • প্ৰতি সপ্তাহত কেঁচুৱাটোৰ নখ কাটিব লাগে ।
  • স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

  • নহৰু - নহৰু ইয়াৰ শক্তিশালী এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এণ্টিফাংগেল গুণৰ বাবে এক কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ। প্ৰথমে 3-4 নহৰু কলিৰ বাকলি গুচাই লওক। এতিয়া অলপ পিহি নহৰুকেইটা শৌচাদ্বাৰত অলপ সময়ৰ বাবে কমেও 15 মিনিটৰ বাবে পাতলকৈ লগাই থৈ দিয়ক, তাৰ পিছত গৰম পানীৰে ইয়াক ভালদৰে ধুব। এণনেদৰে দিনত দুইৰ পৰা তিনিবাৰ কৰক।
  • ভিনেগাৰ - কৃমি হত্যা কৰাত ভিনিগাৰ অতি কাৰ্যকৰী সেয়েহে 3 কাপ পানীত 1/2 কাপ ভিনিগাৰ মিহলি কৰি শিশুৰ শৌচাদ্বাৰ ধুব। শিশু যিমান সঘনাই বাথৰুমলৈ যায়, সিমানবাৰেই ভিনিগাৰ মিহলি পানীৰে ভালদৰে শৌচাদ্বাৰ ধুব । এটা কথা মনত ৰাখিব যে পানী অবিহনে, শিশুৰ যৌনাঙ্গবোৰ ভিনিগাৰে ধুব নালাগে, নহলে ই শিশুৰ কোমল ছাল জ্বলাব পাৰে।
  • লং আৰু নাৰিকল তেল - লং আৰু নাৰিকল তেলৰ সৈতে পেটৰ কৃমিৰ চিকিৎসা কৰা আন এক কাৰ্যকাৰী উপায় । একৰ পৰা দুই ড্ৰপ লৱ তেল দুই চামুচ নাৰিকল তেলৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু ইয়াক নিশা গুপ্তাংগত লগাই ৰাখক। লং তেলত এণ্টিচেপ্টিক আৰু এণ্টি মাইক্ৰ' বেক্টেৰিয়াৰ গুণ থাকে যি কৃমিৰ বাবে কাৰ্যকাৰী হিচাপে কাম কৰে।
  • হালধি -পেটৰ কৃমি আঁতৰোৱাত হালধি অতি ভাল ঔষধি হয় । হালধিয়ে অন্যান্য পাকস্থলীৰ সমস্যা যেনে গেছ, বিষ আদি আঁতৰ কৰে।কেচা হালধিৰ পৰা ৰস উলিয়াই লওক আৰু এতিয়া এই ৰসত এক চিকুট নিমখ দি প্ৰতি ৰাতিপুৱা খালী পেটত সেৱন কৰক ।

    পঢ়ক -  দৈনিক বাদাম খালে পাব এইসমূহ আচৰিত লাভ ।

আজি আমি আপোনাক কৃমি নিৰাময়ৰ বাবে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ বিষয়ে জনালো যি আপুনি অতি সহজে ঘৰত প্ৰস্তুত কৰি তুলিব পাৰে। যদি আপোনাৰ সমস্যা বৃদ্ধি  হৈছে, তেন্তে নিশ্চয় আপুনি চিকিৎসকক ক'ব লাগিব। যদি আপুনি আন কোনো উপায় জানে, তেন্তে আমাক তলত কমেন্ট কৰি জনাব নাপাহৰিব ।

1 comment:

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close