কেইবাটাও ৰোগৰ ঔষধ হয় কাঠআলু । কাঠআলুৰ উপকাৰীতাসমূহ জানো আহক । Elephant foots health benefits - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Saturday, January 16, 2021

কেইবাটাও ৰোগৰ ঔষধ হয় কাঠআলু । কাঠআলুৰ উপকাৰীতাসমূহ জানো আহক । Elephant foots health benefits

বৰ্তমান সময়ত অসমৰ বজাৰসমূহত সহজে উলপব্ধ হৈ পৰিছে কাঠআলু । কাঠআলু হৈছে এক প্ৰকাৰৰ ভাল পাচলি। মাটিৰ তলত হোৱা মাটিয়া ৰঙৰ এই পাচলিবিধ বিকশিত হয় । ইয়াক চীনআালু বুলিও কোৱা হয়। কাঠআলুয়ে কৰ্কট ৰোগকে ধৰি গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। ইয়াত আঁহ, ভিটামিন চি, ভিটামিন বি6, ভিটামিন বি1 আৰু ফলিক এচিড পোৱা যায় । লগতে ইয়াত পটাছিয়াম, আইৰণ, মেগনেছিয়াম, কেলচিয়াম আৰু ফছফৰাছত পোৱা যায়।
Elephant foot benefits

 
কাঠআলুৰ যথেষ্ট সুবিধা আছে তাৰে কিছুমানৰ বিষয়ে আজি আমি উল্লেখ কৰিম -

1)পাচন শক্তিৰ বাবে

কাঠআলুত যথেষ্ট পৰিমাণে আঁহ পোৱা যায় যিয়ে হজম প্ৰক্ৰিয়া শক্তিশালী কৰে আৰু শৌচ মসৃণভাৱে হোৱাত সহায় কৰে|  লগতে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু মেদবহুলতাৰ দৰে সমস্যাও উপশম কৰে ।

২) ডায়বেটিচ

কাঠআলুত আলেণ্টাইন নামৰ এক প্ৰাকৃতিক উপাদান থাকে, যাৰ ডায়বেটিচ প্ৰতিৰোধী গুণ আছে| ই ডায়বেটিক ৰোগীৰ বাবে লাভজনক হিচাপে কাম কৰে ।

৩) ছাল

কাঠআলুত ভিটামিন-চি যথেষ্ট পৰিমাণে পোৱা যায় আৰু আপুনি নিশ্চয় জানে যে ভিটামিন-চি চালৰ বাবে অতি লাভজনক, সেয়েহে কাঠআলু খালে চালটো সুন্দৰ আৰু স্বাস্থ্যকৰ কৰি তোলে ।

৪) সংক্ৰমণ

কাঠআলু এণ্টি-অক্সিডেণ্ট গুণৰে সমৃদ্ধ । কাঠআলুত ভিটামিন বি, ভিটামিন চি থকাৰ বাবে ই এন্টিঅক্সিডেণ্ট গুণৰ এক ভাল উৎস। কাঠআলুৰ ব্যৱহাৰে সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে ।

৫) কেন্সাৰ ৰোগ

কাঠআলুৰ ঔষধি গুণৰ বাবে কৰ্কট ৰোগতো লাভ পোৱা যায় । ইয়াত এলাণ্টোইন নামৰ এক যৌগিক পদাৰ্থ পোৱা যায় । এক বৈজ্ঞানিক প্ৰতিবেদনৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি দেখা যায় যে কাঠআলুত থকা এলাণ্টোইনে কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাত লাভজনক হিচাপে কাম কৰে । ইয়াৰ উপৰিও, এল-আৰ্জিনিন নামৰ এটা যৌগ  পোৱা যায়,যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰি কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান পালন কৰিব পাৰে।

৮) হৃদযন্ত্ৰ

কাঠ আলুৱে কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে লগতে ইয়াত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পটাছিয়াম থাকে। যাৰদ্বাৰা তেজ সহজে হৃদযন্ত্ৰলৈ আহে আৰু হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যকৰ হৈ থাকে। সেয়েহে, হৃদযন্ত্ৰ স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰাখিবলৈ কাঠআলু খোৱাটো উপযোগী বুলি গণ্য কৰা হয়।

৯) মেমৰি বৃদ্ধি

কাঠআলুৱে স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে । ইয়াত ডিঅ'জজেনেন নামৰ এটা যৌগ থাকে। এক বৈজ্ঞানিক অধ্যয়ন অনুসৰি, আলঝেইমাৰৰ (স্মৃতি দুৰ্বল হোৱাৰ এক অৱস্থা) ৰোগত ডিঅ'জেনইন উন্নত কৰিব পাৰে।

পঢ়ক - জানক জালুক চাহৰ আচৰিত উপকাৰীতাসমুহ 

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2021/01/elephant-foots-health-benefits.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close