আচৰিত ! ঘৰত এইকেইটা গছপুলি লগাওক আৰু নিৰোগী হৈ থাকক । Must have Plants in Home for good health - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Sunday, December 6, 2020

আচৰিত ! ঘৰত এইকেইটা গছপুলি লগাওক আৰু নিৰোগী হৈ থাকক । Must have Plants in Home for good health

ঘৰত ৰোপণ কৰিব পৰা কিছুমান গছ ঘৰৰ চোতালত বা বালকনিত ৰখাটো নিচেই প্ৰয়োজনীয়। এই উদ্ভিদবোৰে সৰু-সুৰা বহুতো শাৰীৰিক সমস্যা দূৰ কৰাত অতি সহায়ক হ'ব পাৰে। কোনটো উদ্ভিদ নিশ্চিতভাৱে ঘৰত থাকিব লাগে জানি লও আহক । এই উদ্ভিদবোৰৰ লাভালাভ কি সকলোবোৰ আমি জনাম ।
Must have Plants in Home for good health

তুলসী

যিহেতু সকলোৱে জানে, তুলসীৰ এক ঔষধি মূল্য আৰু ধাৰ্মিক তাৎপৰ্য আছে।ইয়াক বীজ বা কাটিগৰ দ্বাৰা সহজে পাত্ৰত ৰোপণ কৰিব পাৰি।যদিও তুলসী সাধাৰণতে ঘৰত থাকে, কিছুমান লোকে তুলসী ব্যৱহাৰ কৰিব জানে।তুলসীৰ গোন্ধে বহু প্ৰকাৰৰ বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ আদি ধ্বংস কৰে।প্ৰতিদিনে বাছিললি পাত খোৱাই আপোনাক বহুতো ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।হাঁওফাঁওৰ বাবে তুলসী তেলৰ গোন্ধ ভাল। অলপ সময় ৰক্ষা কৰি তুলসীৰ ওচৰত বাস কৰাটো ইয়াৰ পৰা লাভান্বিত হ'ব পাৰে।তুলসীৰ মিশ্ৰণ তৈয়াৰ কৰি কাঢ়া বনাই খালে চৰ্দি জ্বৰ ভাল হয় । ওকালি অহা, যেতিয়া বমি বমি ভাৱ অনুভৱ হয়, তেতা য়িতুলসীপাতৰ ৰসত অলপ আদাৰ ৰস আৰু মধু মিহলি কৰি খালে লগালগ লাভ পোৱা যায় । তুলসী দি পানী উতলাই সেই উতলোৱা পানীৰে আঘাতপ্ৰাপ্ত স্তান বা ঘাৱ আদি ধুলে সোনকালে আৰোগ্য লাভ কৰা যায় । 

এলোভেৰা 

ইয়াক অতি সহজে যিকোনো টাবত লগাব পাৰি । ইয়াৰ বাবে বিশেষ যত্নৰ প্ৰয়োজন নাই । এলোভেৰাৰ জেল অতি লাভজনক। এলোভেৰা জেল মুখত লগালে ছাল কোঁচ নাখায়, শালমইনা আঁতৰ হয়, চাৰ্ণবাৰ্ণ আঁতৰ হয় আৰু লগতে মুখৰ উজ্বলতা বৃদ্ধি পায় । এলোভেৰাৰ এই জেলটো চুলিত প্ৰয়োগ কৰিলে উফিৰ সমস্যাৰ পৰাও ৰেহাই পোৱা যায় । ৰন্ধাবঢ়া কৰোতে কেতিয়াবা গৰম তেল ছিটিকি পৰে তেতিয়া এলোভেৰা জেল লগালে উপশম পোৱা যায়  ।

জবাফুল 

জবাফুল সাধাৰণতে মাটিত হয় কিন্তু ইয়াক ডাঙৰ টাবতো ৰোপণ কৰিব পৰা যায়। জবা ফুল সাধাৰণতে ৰদত ৰোব লাগে। ইয়াৰ পাতবোৰ চুলিৰ বাবে অতি লাভজনক। জবাফুলৰ পাত নাৰিকল বা সৰিয়হৰ তেলৰ সৈতে মিহলি কৰি গৰম কৰি লগালে চুলি সৰা বন্ধ হয়। 

দুপৰ টেঙা

ইয়াক অতিসহজে টাবত ৰোপন কৰিব পাৰি ।দুপৰ টেঙা পাত খালে কিডনীৰ পাথৰ আঁতৰাব পাৰি । বৃক্ক আৰু গল্ডবাল্ডাৰৰ পাথৰৰ সমস্যা এই দুপৰ টেঙা পাত নিয়মীয়াকৈ গ্ৰহণ কৰিলে নিৰাময় লাভ কৰিব পাৰি । মৌমাখি বা আন কীট-পতংগ কামুৰিলে দুপৰ টেঙা পাত পিছি লগালে আৰাম পোৱা যায় । দুপৰ টেঙাৰ পাত পিছি আঘাত বা ঘা আদিত প্ৰয়োগ কৰিলে আৰোগ্য পোৱা যায় ।

পদিনা পাত

পদিনা পাত টাব এটাত অতি সহজে ৰোপণ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ গোন্ধে মাখি,মহ আদি আঁতৰত ৰাখে । পদিনাৰ পাতত বিভিন্ন ধৰণৰ ভিটামিন আৰু খনিজ থাকে। ই হজমৰ বাবে অতি ভাল। ই উশাহৰ দুৰ্গন্ধোও আঁতৰ কৰে। 

অপৰাজিতা

অপৰাজিতাৰ শিপাৰ ৰস নাকত লগালে মাইগ্ৰেণ আঁতৰ হয়। অপৰাজিতাৰ শিপা, জালুক আৰু তুলসীৰ কাঢ়া খালে কাহ উপশম কৰে । অপৰাজিতাৰ পাত পানীত উতলাই কুলকুলি কৰিলে টনচিল আৰু অন্যান্য সমস্যাৰ বাবে আৰাম প্ৰদান কৰে ।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

স্পষ্টিকৰণ: এই পোষ্টটোৰ উদ্দেশ্য হৈছে কেৱল তথ্য প্ৰদান কৰা। যিকোনো চিকিৎসাৰ বাবে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শৰ সৈতে আলোচনা কৰক ।

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close