পানৰ আচৰিত লাভসমূহ । জানি থওক কামত দিব । Betel leaves benefits - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Wednesday, December 23, 2020

পানৰ আচৰিত লাভসমূহ । জানি থওক কামত দিব । Betel leaves benefits

আপুনি নিশ্চয় এইটো গান শুনিছে 'खई के पान बनारस वाला, खुल जाए बंद अकल का ताला'। আচলতে, ভাৰতত পান খোৱা এক পৰম্পৰা চলি আহিছে যাৰ বাবে ইয়াৰ ওপৰত বহুত গানোও সৃষ্টি কৰা হৈছে। সাধৰনতে আমি পান আৰু তামোল মিহলি কৰি খাও । কিন্তু  আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে  তামোল অবিহনে এই পান পাতবোৰ ঔষধি গুণৰে সমৃদ্ধ। শৰীৰৰ বিভিন্ন সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ পান পাতবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। এই লিখনিত আমি শৰীৰৰ বাবে এই পাতৰ লাভসমূহ আৰু ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ বিভিন্ন উপায়ৰ বিষয়ে কথা পাতিম।
Betel leaves benefits

পানৰ বিভিন্ন স্বাস্থ্য সম্বন্ধীয় লাভালাভ সমূহ –  

শৰীৰৰ বিভিন্ন ৰোগত পান পাত কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু ই কেনেদৰে কাম কৰে জানো আহক । 

1. কাহৰ বাবে লাভদায়ক পান

পানৰ পাতত বহুতো ঔষধি গুণ আছে। ই এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টি-মাইক্ৰ'বিল গুণেৰে সমৃদ্ধ। পান পাতৰ এই গুণবোৰে কাহ উপশম কৰিব পাৰে আৰু কাহৰ সময়ত সংক্ৰমণ উপশম কৰিব পাৰে, অৰ্থাৎ আপোনাৰ কণ্ঠ পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে । 

2. ডায়বেটিচ প্ৰতিৰোধৰ বাবে পান লাভদায়ক

পানৰ পাতত হাইপোগ্লাইচেমিক প্ৰতিৰোধী গুণ থাকে যি তেজত থকা গ্লুকোজ হ্ৰাস কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। পানৰ এই গুণে টাইপ ২ ডাইবেটিচ  নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

3. দাঁত স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰখাত সহায় কৰে -  

পানৰ পাতত দাঁত শক্তিশালী আৰু মুখৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰিব পৰা ঔষধীয় গুণ থাকে । ই দাঁত ক্ষয়ৰ চিকিৎসাৰ বাবে এক কাৰ্যকৰী ঔষধ হিচাপে কাম কৰে আৰু বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা হোৱা মুখৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰিবলৈও ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে ।

4. ভোক বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে

আমি ওপৰত উল্লেখ কৰা মতে, পানৰ পাতবোৰে পাচন এনজাইমৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যি পাচন প্ৰণালী উন্নত কৰাত আৰু ভোক বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে । অৱশ্যে, এই বিষয়ত অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন।

পানৰ বিভিন্ন ঔষধীয় ব্যৱহাৰসমূহ -  

  • মুৰৰ বিষ হ'লে পান ব্যৱহাৰ কৰিলে সুফল পোৱা যায় । কাণৰ চাৰিওফালে পান বান্ধি দিলে মুৰৰ বিষৰ পৰা আৰাম লাভ কৰিব পাৰি । 
  • পানৰ ৰসত সমান্য় পৰিমাণৰ মধু মিহলি কৰি ইয়াক চকুত প্ৰয়োগ কৰিলে চকুৰ  ৰোগৰ পৰা আৰাম পোৱা যায় । অধিক তথ্যৰ বাবে নিকটতম আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। 
  • কাণৰ বিষৰ কাৰণেও পান ফলপ্ৰসু হয়। ১-২ টুপাল পানৰ ৰস কাণ আৰু চকুত লগালে কানৰ বিষ আৰু কুকুৰীকণা বেমাৰৰ পৰা সুফল পোৱা যায় ।
  • সাপে দংশন কৰিলে পানৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হব পাৰি। সাপে কামোৰা স্থানত পানৰ ৰস প্ৰয়োগ কৰক। ই সাপৰ দংশনৰ ফলত হোৱা ক্ষতি হ্ৰাস কৰে।
    BETEL LEAVES


আশাকৰো এই লিখনিৰ দ্বাৰা আপোনালোকক কিছু নজনা কথাৰ জ্ঞান দিব পাৰিছো । যদি লিখনিটো ভাল পাইছে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব নাপাহৰিব । মনত ৰাখিব যিকোনো সমস্যাৰ বাবে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো আৱশ্যক ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/12/betel-leaves-benefits.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close