বাস্তু শাস্ত্ৰ অনুসৰি ঘৰৰ এই দিশত ভুলতো নাৰাখিব এনে সামগ্ৰী । জানো আহক কিদৰে কত কোনটো দিশত বস্তু থব । Vastu and Directions Tips - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Saturday, November 21, 2020

বাস্তু শাস্ত্ৰ অনুসৰি ঘৰৰ এই দিশত ভুলতো নাৰাখিব এনে সামগ্ৰী । জানো আহক কিদৰে কত কোনটো দিশত বস্তু থব । Vastu and Directions Tips

বাস্তু শাস্ত্র অনুসৰি ঘৰৰ কোনটো দিশত কি বস্তু থব ?

বাস্তু হৈছে এক বৈজ্ঞানিক শাস্ত্ৰ যি গৃহ নিৰ্মাণ আৰু দিশ সম্পৰ্কীয় নিয়মৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰে।  বাস্তু শাস্ত্ৰৰ নিয়মবোৰ পৃথিৱীৰ চুম্বকীয় শক্তি, সূৰ্যৰ পোহৰ আৰু বিশুদ্ধ বায়ুৰ চলাচলৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। যদি বাস্তুৰ নিয়মবোৰ কোনো ঘৰত ভালদৰে পালন কৰা হয় তেনে ঘৰত ইতিবাচক শক্তিৰ প্ৰবাহ অনুভৱ কৰে। লগতে, এনে ঘৰত বাস কৰা লোকসকলে এক স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুখী জীৱন উপভোগ কৰে ।

Vastu Tips for Home


বৰ্তমান পৰিস্থিতিত বাস্তু শাস্ত্ৰক সম্পূৰ্ণৰূপে পালন কৰা অসম্ভৱ যদিও যিমান সম্ভৱ এই নিয়মসমূহ পালন কৰিব চেষ্টা কৰিব লাগে। ই শাৰীৰিক আৰু মানসিক লাভালাভ প্ৰদান কৰে। শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তি এজনে সুখ আৰু বিকাশ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। 

কোনটো দিশত কোনটো বস্তু থব

1. উত্তৰ - 

উত্তৰ দিশটো বাস্তু শাস্ত্ৰ অনুসৰি মুখ্য স্থান দিয়া হৈছে। কাৰণ এই দিশত ইতিবাচক শক্তিৰ আধিপত্য আছে। সেয়েহে ঘৰৰ উত্তৰ ফালৰ অংশটো খোলা ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে যাতে ইতিবাচক শক্তি ঘৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে। এই দিশৰ স্বামী কুবেৰ বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে যি অৰ্থনৈতিক উন্নতিত প্ৰভাৱিত কৰে। উত্তৰ দিশত এটা বালকনি থকাটো অতি শুভ বুলি জনা যায় ।

2. দক্ষিণ -

দক্ষিণ দিশক অশুভ বুলি গণ্য কৰাটো ভুল। কিন্তু এই কথাটো মনকৰিবলগীয়া এই যে ঘৰৰ মুখ্য গেটখন এই দিশত নথকাটো ভাল। এই দিশৰ ভগৱান হৈছে যম যি মৃত্যুৰ ঈশ্বৰ। বাস্তু শাস্ত্ৰ অনুসৰি দক্ষিণ দিশত শৌচাগাৰ বা আবৰ্জনাৰ টেংকী, শিশুৰ কোঠা, শোৱনি কোঠা বা অতিথি কোঠা আদি থাকিব নালাগে ।

3. পূৱ - 

এই দিশৰ স্বত্বাধিকাৰী হৈছে স্বয়ং ইন্দ্ৰ। যি হৈছে বৰষুণ, উন্নতি আৰু শক্তিৰ দেৱতা। পূৱ দিশৰ স্থান খোলা আৰু পৰিষ্কাৰ হ'ব লাগে। এই দিশত উখ দেৱাল নিৰ্মাণ কৰা নাইবা বতাহৰ বাবে খিৰিকীৰ দুৱাৰ নাথাকিলে, প্ৰগতিৰ পথ বন্ধ হয়। অতীতত মই, শৌচাগাৰ বা দোকান থকাটো অপ্ৰত্যাশিত। পূৱ দিশত বাধাৰ ফলত জীৱনত বাধা সৃষ্টি হ'ব পাৰে । পূৱ দিশত চিড়ি, শৌচাগাৰ নাইবা ষ্টৰ ৰোম থকাটো অশুভ বুলি গণ্য় কৰা হয় । পূৱ ফালে মুখ কৰি বনোৱা ঘৰবোৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয় কিয়নো এনে অৱস্থাতত বাস্তু শাস্ত্ৰৰ নিয়মসমূহ অধিক পালন কৰিব পাৰি।

4. পশ্চিম - 

এই দিশৰ পৰা স্থায়িত্ব প্ৰভাৱিত হয়। বৰুণ এই দিশৰ স্বত্বাধিকাৰী হয় যি ভাগ্য আৰু খ্যাতিৰ দেৱতা হয় । এই দিশত অধিক খোলামেলা থাকিলে অৰ্থনৈতিক সংকট হ'ব পাৰে। এই দিশত শৌচাগাৰ, ডায়িনিং ৰুম, দুচটি (এটা ছাদৰ তলত বনোৱা দ্বিতীয়টো কোঠা) আদি তৈয়াৰ কৰিব পাৰি।

বাস্তু শাস্ত্ৰ অনুসৰি মনত ৰাখিব লগা কিছু কথা

Vastu Tips Assam
  1. ঘৰৰ মূল দুৱাৰ বা মূখ্য গেটখন পূৱ, উত্তৰ নহলে উত্তৰ-পূৱ দিশত খোলাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। দুৱাৰৰ বাহিৰত জোতা-ছেণ্ডেল নাইবা ডাষ্টবিন আদি ৰাখিব নালাগে। প্ৰৱেশ দ্বাৰত আন্ধাৰ, ক'লা ৰং, জন্তুৰ ছবি বা ফটোগ্ৰাফ আদি থাকিব নালাগ ।
  2. পূৱ বা দক্ষিণ দিশত ঘৰৰ চিৰি বনোৱাটো ভাল। দক্ষিণ-পূৱত ঘৰৰ চিৰি থকাটো অতি ভাল বুলি জনা যায় । চিৰিৰ সংখ্যা অযুগ্ম নম্বৰত হোৱাটো ভাল। 
  3. মূল্যবান অলংকাৰ, অলংকাৰ নাইবা টকা পইচা ৰখা বাকচ, নগদ ধন আদি সদায় উত্তৰ দিশ থকাটো ভাল, কাৰণ কুবেৰৰ বাসস্থান উত্তৰ দিশত আছে।
  4. পূজা ঘৰ নাইবা যোগাসন, ধ্যান আদি কৰা ঘৰ পূৱ বা উত্তৰ পূৰ্বৰ দিশত থাকিব লাগে। পূজা কৰোতে মুখখন সদায় পূৱ দিশত ৰাখিব লাগে।

    লগতে পঢ়ক - ঠাণ্ডা দিনত গৰম পানীৰে গা ধোৱে নেকি ? জানি লওক কি অসুবিধা হ'ব পাৰে ।

  5. ঘৰৰ দক্ষিণ-পূৱৰ কোণাটো পাকঘৰৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। ৰন্ধাৰ সময়ত পূৱ দিশত মুখ থকাটো সঠিক। মাইক্ৰ'ৱেভ, অভেন আদি দক্ষিণ-পূৱত থাকিব লাগে।পানীৰ ফিল্টাৰ আদি উত্তৰ-পূৱ দিশত থাকিব লাগে। পাকঘৰৰ বেৰৰ সৈতে বাথৰুম বা টাইলেট সংলগ্ন কৰিব নালাগে। যদি ব্লিডিং হয়, তেন্তে পাকঘৰৰ ওপৰত কোনোধৰনৰ বাথৰুম বা টাইলেট থাকিব নালাগে।
  6. শোৱনি কোঠা সদায় দক্ষিণ-পশ্চিম অংশত থকাটো ভাল। ই স্বাস্থ্য আৰু সমৃদ্ধিৰ বাবে বহুতেই ভাল।  শোৱনি কোঠাত মন্দিৰ, পানীৰ পেইণ্টিং, ফাউণ্টেইন আদি থাকিব নালাগে।
  7. ঘৰৰ যদি কোনো নলৰ পৰা পানী লিক হৈ থাকে তেন্তে ইয়াক অতি সোনাকলে থিক কৰিব লাগে, নহলে ই ধন ক্ষতি হোৱাৰ কাৰণ হৈ পৰে । 

আশাকৰো এই লিখনিৰ দ্বাৰা আপোনালোকক কিছু নজনা কথাৰ জ্ঞান দিব পাৰিছো । যদি লিখনিটো ভাল পাইছে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব নাপাহৰিব ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/vastu-and-directions-tips.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close