ফটা ভৰিৰ ঘৰুৱা চিকিৎসা । ভৰিৰ গেৰুৱা ফটা সমস্যা । Home Remedies for Cracked Heel in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, November 9, 2020

ফটা ভৰিৰ ঘৰুৱা চিকিৎসা । ভৰিৰ গেৰুৱা ফটা সমস্যা । Home Remedies for Cracked Heel in Assamese

Home Remedies for Cracked Heel in Assamese

মুখৰ সৌন্দৰ্যৰ যত্ন লওতে লওতে মানুহে প্ৰায়ে তেওঁলোকৰ ভৰিৰ যত্ন কৰিবলৈ উপেক্ষা কৰে। চাবলৈ গলে, শাৰীৰিক আকৰ্ষণ বজাই ৰখাত মুখৰ লগতে ভৰিখনেও বিশেষ ভূমিকা পালন কৰে। সেয়েহে, ভৰিৰ সমস্যাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব লাগে। মহিলাসকলে ফটা গোৰোহাৰ দ্বাৰা অধিক বিকাৰগ্ৰস্ত হয়। ই কেতিয়াবা বিৰক্তিকৰ অৱস্থাত পেলাব পাৰে৷ গেৰুৱাৰ বাহিৰফালৰ ছাল টান, ডাঠ আৰু শুকাই গৈ এৰাই যোৱাকে গেৰুৱা ফটা বুলি কোৱা হয়৷ কেতিয়াবা কম বেছি পৰিমাণে বিষ হোৱাৰ লগতে তেজো ওলাব পাৰে৷
Home remedies for cracked heels

ভৰিৰ গেৰুৱা ফটাৰ কাৰণ( Reason of Cracked Heels)

ভৰিৰ গেৰুৱা ফটাৰ বিভিন্ন কাৰণসমূহ হৈছে - বতৰ অধিক শুকান হলে ই চালক প্ৰভাৱিত কৰে।ফলত ভৰিৰ গেৰুৱা ফাটিব পাৰে । মেদবহুলতাও ভৰি ফটাৰ এটা কাৰণ হব পাৰে। ই ভৰিৰ ওপৰত শৰীৰৰ সম্পূৰ্ণ ওজনৰ সৃষ্টি কৰে, যিয়ে গেৰুৱা ফটাত সহায় কৰে ।আনকি অতি দীঘলীয়া খোজ কাঢ়িলে নাইবা একে স্থানতে অত্যাধিক সময় দীঘলীয়াকৈ থিয় হৈ থাকিলে ভৰিৰ গেৰুৱা ফাটিব পাৰে। ডায়বেটিচও ভৰিৰ গেৰুৱা বা গোৰোহা ফটা সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। চেণ্ডেল অবিহনে খোজ কাঢ়িলে, ফিট নোহোৱা টাইট জোতা পিন্ধিলে ভৰিৰ গেৰুৱা ফাটিব পাৰে ।

ঘৰুৱা চিকিত্‍সা আৰু প্ৰতিৰোধ 

  1. এক কাপ মধু এক বাল্টি কুহুমীয়া পানীত মিহলি কৰক।এতিয়া আপোনাৰ ভৰি এই বাল্টিত 15ৰ পৰা 20 মিনিটৰ বাবে ডুবাই ৰাখক। এতিয়া আপোনাৰ গোৰোহা আৰামদায়কভাৱে মালিচ কৰক।ইয়াৰ পিছত অলপ পাতল গৰম পানীৰে ভৰিখন ধুব। এই প্ৰক্ৰিয়াটো দৈনিক পুনৰাবৃত্তি কৰক যেতিয়ালৈকে ভৰিৰ তলুৱাখন থিক নহয় ।
  2. চাউলৰ গুড়িৰ সৈতে মধু আৰু নেমুৰ ৰস মিহলি কৰি এটা পেষ্ট প্ৰস্তুত কৰক। পেষ্টটো প্ৰস্তুত কৰাৰ পিছত, আপোনাৰ ভৰি 10 মিনিটৰ বাবে পাতল গৰম পানীত ডুবাই ৰাখক। তাৰ পিছত আপোনাৰ গোৰোহাবোৰ প্ৰস্তুত কৰা পেষ্টেৰে ঘহক।যেতিয়ালৈ আপোনাৰ গোৰোহা কোমল নহয় তেতিয়ালৈকে এই প্ৰক্ৰিয়াটো সপ্তাহত দুবাৰ কৰিব।
  3. ৰাতি শুৱাৰ আগতে আপোনাৰ ভৰিৰ গোৰোহাত নাৰিকল তেল প্ৰয়োগ কৰক।এতিয়া অলপদেৰি মালিচ কৰক। তাৰপাছৰ মোজা পিন্ধি গোটেই ৰাতি তেনেকে শুই যাওক ।ৰাতিপুৱা গোৰোহাবোৰ পানীৰে ধুৱক। গোৰোহা কোমল নোহোৱালৈকে প্ৰতি নিশা শোৱাৰ আগতে এই প্ৰক্ৰিয়াটো পুনৰাবৃত্তি কৰক। অতি শীঘ্ৰেই আৰাম পাব ।
  4. তিলতেল বহুতো পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ হোৱাৰ লগতে আঘাত আৰোগ্য কৰাৰ গুণ আছে।  কেতিয়াবা ফটা গোৰোহাবোৰত সংক্ৰমণৰ সমস্যা হলে তিলতেল লাভজনক হ'ব পাৰে।একে সময়তে, ই ফটা গোৰোহাৰ বিষ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

    স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

  5. ভৰি ডুবাব পৰা বাল্টি এটা কুহুমীয়া গৰম পানীৰে পূৰ কৰক। এতিয়া ভৰিৰ গেৰুৱাবোৰ কেইমিনিটমানৰ বাবে পানীত ডুবাই ৰাখক আৰু তাৰ পিছত পানীৰ পৰা উঠাই পৰিষ্কাৰ কৰি শুকাই লওক । এতিয়া ফটা গোৰোহাৰ ওপৰত এলোভেৰা জেল প্ৰয়োগ কৰক। তাৰ পিছত মোজা পিন্ধি লওক আৰু গোটেই ৰাতি এলোভেৰা জেল গোৰোহাৰ ওপৰত লাগি থাকিব দিয়ক। ৰাতিপুৱা পৰিষ্কাৰ পানীৰে গোৰোহাবোৰ ধুৱক। শোৱাৰ আগতে দৈনিক চাৰিৰ পৰা পাঁচ দিনৰ বাবে এই প্ৰক্ৰিয়াটো পুনৰাবৃত্তি কৰক। সুফল লাভ কৰিব । 
  6. গ্ৰীষ্মকালত ফটা গোৰোহাৰ চিকিৎসাৰ বাবে অলিভ অইল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি । ইয়াত আৰোগ্য আৰু প্ৰদাহ-ৰোধী গুণ থাকে। ইয়াৰ উপৰিও, এই অলিভ অইলে ছাল পুনৰ্গঠন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে ।

    লগতে পঢ়ক - ৰাতি শোৱাৰ আগতে গৰম গাখীৰ খালে পাব এনেকুৱা আশ্চৰ্য্যকৰ লাভ । 

এই লিখনিটো পঢ়াৰ পিছত, আপুনি এতিয়া নিশ্চয় ফটা গোৰোহাৰ বাবে ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰ গম পাইছে। যদি কোনোবাই ফটা গেৰুৱা সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে, তেওঁলোকে এই পদক্ষেপবোৰ গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। মন কৰিব যে যদি কোনোবাই গুৰুতৰভাৱে এই সমস্যাত ভুগি আছে, এই পদক্ষেপবোৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লবলৈ নাপাহৰিব। 

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/home-remedies-for-cracked-heel-in-assamese.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close