ওঠ ফাটিছে নেকি ? ওঠ ফটা সমস্যা নিৰাময়ৰ বাবে এইকেইটা ঘৰুৱা বিধান জানক । Home Medicine Tips for Cracked Lips in Hindi - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Saturday, November 7, 2020

ওঠ ফাটিছে নেকি ? ওঠ ফটা সমস্যা নিৰাময়ৰ বাবে এইকেইটা ঘৰুৱা বিধান জানক । Home Medicine Tips for Cracked Lips in Hindi

Home Medicine for Chapped lips in Assamese

কোমল আৰু গোলাপী ওঠে আমাৰ মুখৰ সৌন্দৰ্য বৃদ্ধি কৰে। কিন্তু বহুতৰে ঠাণ্ডা দিনত নাইবা যিকোনো সময়তে প্ৰায়ে ওঠ ফাটি থাকে ।ফটা ওঠৰ সমস্যা কেৱল বেদনাদায়ক নহয়, ই আপোনাৰ মুখৰ সৌন্দৰ্যকো প্ৰভাৱিত কৰে। ওঠৰ যত্ন নকৰাৰ উপৰিও বতৰৰ বাবে নাইবা কেতিয়াবা ওঠ চোবাই খোৱাৰ অভ্যাসৰ ফলত ফাটিবলৈ ধৰে ।  সময় থাকোতেই গুৰুত্ব নিদিলে ওঠ ফাটি তেজ ওলাবও পাৰে । এই লিখনিত, আমি ফটা ওঠ কেনেদৰে নিৰাময় কৰিব পাৰে তাৰে বিষয়ে আজি জনাম । আমাৰ লিখনি সম্পূৰ্ণকৈ পঢ়ক ।
Home Medicine Tips for Cracked Lips in Hindi

১) নাৰিকল তেল

ফটা ওঠৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ই ওঁঠ কোমল আৰু আৰ্দ্ৰ ৰাখিবলৈ কাম কৰিব পাৰে। নাৰিকল তেলত মইশ্চাৰাইজিং গুণ আছে। সেইবাবে মানুহে ইয়াক বহু বছৰ ধৰি ফটা ওঁঠৰ ঘৰুৱা ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে।

২) মধু আৰু ভেচলিন

মধু আৰু ভেচলিন বাটি এটাত একলগে মিক্স কৰক। এতিয়া ওঁঠত এই মিক্সাৰৰ এটা পাতল স্তৰ প্ৰয়োগ কৰক। ইয়াক প্ৰায় 10ৰ পৰা 15 মিনিটৰ বাবে থাকিবলৈ দিয়ক। পাছত ভিজা টিছ্যু পেপাৰ বা পৰিষ্কাৰ ভিজা কাপোৰেৰে মচি দিয়ক। এই প্ৰক্ৰিয়াটো সপ্তাহত কমেও এবাৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ দ্বাৰা সুফল পাব ।

৩) এলোভেৰা পাত

এলোভেৰাৰ পাত কাটি আনক। এতিয়া ভিতৰৰ জেল খিনি পাতটোৰ পৰা উলিয়াই এটা বন্ধ টেমাত ৰাখক । ঘৰুৱাভাৱে ফটা ওঁঠৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ নিশা শোৱাৰ আগতে ওঠত ইয়াক প্ৰয়োগ কৰক আৰু গোটেউ নিশা ইয়াক লগাই ৰাখক। ৰাতিপুৱা উঠিলে ওঠটো ঠাণ্ডা পানীৰে ধুৱক। যদি এলোভেৰা নাই তেন্তে আপুনি বজাৰত পোৱা এলো ভেৰা জেলো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

৪) গোলাপৰ পাহি

পাঁচৰ পৰা ছয়টা গোলাপৰ পাহি লৈ 1/4 কাপ কেঁচা গাখীৰত মিহলাই দুইৰ পৰা তিনি ঘণ্টাৰ বাবে এৰি দিয়ক। তাৰ পিছত পাহিবোৰ গাখীৰত ভালদৰে মিহলি কৰি পেষ্ট এটা বনাওক। এতিয়া এই পেষ্টটো আপোনাৰ ওঁঠত লগাই 15ৰ পৰা 20 মিনিটৰ বাবে থাকিবলৈ দিয়ক। তাৰ পিছত ঠাণ্ডা পানীৰে ধুৱক। ঘৰুৱাভাৱে ফটা ওঠৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ ইয়াক প্ৰতিদিনে এবাৰ বা দুবাৰ প্ৰয়োগ কৰক।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

৫) তিয়হ 

তিয়হ গোল গোলকৈ কাটি পাছত পেষ্ট এটা বনাওক। এতিয়া এই পেষ্টটো ওঁঠত প্ৰয়োগ কৰক আৰু 15-20 মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক।তাৰ পিছত ইয়াক আঁতৰাওক আৰু আপোনাৰ ওঁঠ পৰিষ্কাৰ কৰক।তিয়হ এইদৰে লগোৱাৰ উপৰিও ইয়াক আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

৬) হালধি 

হালধি আৰু গাখীৰৰ মলাই মিহলি কৰি এটা পেষ্ প্ৰস্তুত কৰক।এতিয়া ইয়াক ওঁঠত প্ৰয়োগ কৰক আৰু শুকোৱাৰ পিছত ইয়াক পৰিষ্কাৰ, কোমল আৰু তিতা টাৱেলেৰে মচি দিয়ক। ফটা ওঁঠৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ আপুনি প্ৰতি নিশা এই পেষ্টটো লগাই থব পাৰে ।

ফটা ওঁঠৰ পৰা বাচিবলৈ আৰু কিছুমান উপায়

যদি আপুনি আপোনাৰ ওঁঠ প্ৰতিটো ঋতুত গোলাপী আৰু কোমল ৰাখিব বিচাৰে তেন্তে তলৰ কথাকেইটা মনত ৰাখিব।আহাৰত পুষ্টিসমৃদ্ধ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব।ওঁঠ কেতিয়াও দাঁতেৰে নাকামুৰিব।ৰাসায়নিক-অন্তৰ্ভুক্ত প্ৰসাধন সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ নকৰিব।ধূমপান নকৰিব। ওঁঠক সূৰ্য্যৰ ক্ষতিকাৰক ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি ৰাখক ।পৰ্যাপ্ত পানী আৰু ফলৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰিব যাতে শৰীৰ হাইড্ৰেট হৈ থাকে আৰু ওঁঠ শুকান নহয়।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/home-medicine-tips-for-cracked-lips-in-assamese.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close