ৰাতি শোৱাৰ আগতে গৰম গাখীৰ খাওক । দিব আশ্চৰ্য্যকৰ লাভ । Health Benefits of Drinking Milk at Night in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Thursday, November 12, 2020

ৰাতি শোৱাৰ আগতে গৰম গাখীৰ খাওক । দিব আশ্চৰ্য্যকৰ লাভ । Health Benefits of Drinking Milk at Night in Assamese

আমি আমাৰ জ্যেষ্ঠসকলৰ পৰা প্ৰায়ে শুনি আহিছোঁ যে গাখীৰ খোৱাটো আমাৰ বাবে কিমান লাভজনক, কিন্তু আপুনি জানে নে দিনত নে নিশা কোনটো সময়ত গাখীৰ পান কৰা উচিত? যদি নাজানে, তেন্তে আমি আপোনাক জনাম কিদৰে গাখীৰ খোৱাৰ দ্বাৰা আপোনাৰ শৰীৰ উপকৃত হ'ব। গাখীৰত পোৱা কেলচিয়াম, ভিটামিন ডি, পটাছিয়াম আদিৰ দৰে পুষ্টি শৰীৰৰ বাবে অতি লাভজনক বুলি প্ৰমাণিত। গাখীৰ খোৱাই হাড় আৰু দাঁত শক্তিশালী কৰে আৰু লগতে শৰীৰক বহুতো লাভা প্ৰদান কৰে।
Milk Health Benefits in Assamese

যদি আপোনাাৰ নিশা ভোক অনুভৱ হয় তেতিয়া গাখীৰ ইয়াক শান্ত কৰাৰ এক ভাল উপায়। যদি আপুনি নিশা গাখীৰ খোৱাৰ লাভসমূহৰ বিষয়ে জ্ঞাত নহয় তেন্তে আজি আমি জনাম ৰাতি শোৱাৰ আগতে গাখীৰ খোৱাটো কিয় আৰু কেনেদৰে লাভজনক হ'ব পাৰে । 

খাদ্য হজম কৰাত সহায় কৰে

  • নিশা শোৱাৰ আগতে গৰম গাখীৰ খোৱাটো অতি লাভজনক। গাখীৰত পোৱা কেলচিয়াম আৰু প্ৰ'টিনৰ পৰিমাণে চৰ্বি হজম কৰা প্ৰক্ৰিয়া ত্বৰান্বিত কৰে আৰু চৰ্বি যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।  কেৱল সেয়াই নহয়, গাখীৰত থকা কেলচিয়াম, পটাছিয়াম আৰু মেগনেছিয়ামে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা উপশম কৰাত সহায় কৰে।
  • পুৰুষৰ যৌনশক্তি বৃদ্ধি কৰেনিশা গৰম গাখীৰ খোৱাৰ ফলত পুৰুষৰ যৌনশক্তি বৃদ্ধি হয়। গাখীৰত পোৱা চৰ্বি আৰু প্ৰ'টিনবোৰে টেষ্টোষ্টেৰন হৰমণ সক্ৰিয় কৰি ৰাখক, যিয়ে পুৰুষৰ উৰ্বৰতা শক্তি বৃদ্ধি কৰে। গৰম গাখীৰ খোৱাই পুৰুষৰ অত্যাৱশ্যকীয় ভিটামিন আৰু খনিজ সামগ্ৰী ৰখা হয়, যি তেওঁলোকৰ হাড় আৰু মাংশপেশী শক্তিশালী কৰে। যদি পুৰুষসকলে প্ৰতি নিশা গৰম গাখীৰ খায়, তেওঁলোকৰ যৌনশক্তি বৃদ্ধি হ'ব।
  •  যিসকলে টোপনিৰ সমস্যাত ভূগি আছে তেঁওলোকৰ বাবে গৰম গাখীৰ এক বৰদান স্বৰুপ । নিশা গৰম গাখীৰ খোৱাই ভাল টোপনি অনাত সহায় কৰে । দৰাচলতে, গাখীৰত ট্ৰিপ্টোফন নামৰ এমিনো এচিডৰ উপস্থিতিয়ে টোপনিৰ হৰমনৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে, যি মস্তিষ্কক শান্ত কৰা আৰু টোপনি আনিবলৈ সহায় কৰে। ৰাতি শোৱাৰ এক ঘণ্টা আগতে গাখীৰ খাওক আৰু ভাল টোপনিৰ মজা লওক ।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

  • যদি আপুনি কোষ্ঠকাঠিন্য সমস্যাত ভুগি আছে, গৰম গাখীৰ খোৱাটো আপোনাৰ বাবে অতি লাভজনক। একে সময়তে, গাখীৰৰ পাচন কৰিব পৰা গুণো থাকে যি খোৱা মচলাযুক্ত খাদ্য হজম কৰাত সহায় কৰে। কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগি থকা লোকসকলে ঔষধ হিচাপে গৰম গাখীৰ খাব পাৰে। 
  • বহুতে কাৰ্য্যালয়ৰ পৰা ঘৰলৈ ঘূৰি আহোঁতে ভাগৰৰ লগতে অৱসাদৰ সৈতে ঘৰলৈ আহে। ভাগৰ লগা আৰু অৱসাদ কম কৰিবলৈ পাতল গৰম গাখীৰ খালে আপোনাক সকাহ দিব পাৰে। 

ৰাতি গাখীৰ কেনেদৰে খাব

নিশা ঠাণ্ডা গাখীৰ নাখাব। কুহুমীয়া গৰম নাইবা পাতল গৰম গাখীৰ খাব।  যদি আপুনি অকল গাখীৰ খাব নিবিচাৰে, তেন্তে সৰু ইলাচি, বাদাম পাউডাৰ, ফল, চকলেট পাউডাৰ, কেসৰ, শুকান ফল, মধু আদি মিহলাই খাব খাব পাৰে। ক'ৰনাভাইৰাছৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ হালধী গাখীৰ খোৱাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/health-benefits-of-drinking-milk-at-night.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

2 comments:

close