কপিং থেৰাপি কৰালে জুবিন গাৰ্গে । বিভিন্ন বেমাৰৰ বাবে উপযোগী এই থেৰাপি । জানক কি কি লাভ হয় এই থেৰাপিত । Cupping Therapy Benefits - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Saturday, November 21, 2020

কপিং থেৰাপি কৰালে জুবিন গাৰ্গে । বিভিন্ন বেমাৰৰ বাবে উপযোগী এই থেৰাপি । জানক কি কি লাভ হয় এই থেৰাপিত । Cupping Therapy Benefits

শৰীৰক আৰাম আৰু সুস্বাস্থ্য প্ৰদান কৰিবলৈ আয়ুৰ্বেদত বহু উপায় উল্লেখ কৰা হৈছে। থিক একেদৰে, কাপিং থেৰাপী নামৰ এক প্ৰাচীন চীনা চিকিৎসা যি বৰ্তমান চিলেব্ৰেটীসকলৰ মাজত অতি জনপ্ৰিয় হৈ উঠিছে। এই থেৰাপীৰ  বহুতো খেলুৱৈ, এথলীট আৰু চিলেব্ৰেটী যেনে শেহতীয়াকৈ জুবিন গাৰ্গে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা দেখা গৈছে । গতিকে এই চিকিৎসাই কেনেদৰে কাম কৰে আৰু কি কি লাভ দিয়ে সেইবিষয়ে জানো আহক ।
Cupping Therapy benefits

কপিং থেৰাপি কৰি কি কলে জুবিনে ? 

অসমৰ যুৱ প্ৰজন্মৰ হাৰ্ট থৰ্ব জুবিন গাৰ্গেও শেহতীয়াকৈ কপিং থেৰাপি গ্ৰহণ কৰে । এই বিষয়ে তেঁও ফেচবুকত কয় য 3000 বছৰ পুৰণি চীনা কাপ থেৰাপীয়ে আপোনাৰ শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ আতৰ কৰে , আপোনাৰ অঙ্গবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰে।
 

কাপিং থেৰাপী কি হয় ? 

কাপিং থেৰাপীৰ বাবে গ্লাছ কাপ ব্যৱহাৰ কৰি ভেকুৱাম প্ৰস্তুত কৰা হয় যাতে কাপটো শৰীৰত লাগি থাকে।  ইয়াৰ বাবে যন্ত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কাপিং কৰাৰ তিনিৰ পৰা পাঁচ মিনিটৰ পিছত দূষিত তেজ জমা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা আমাৰ শৰীৰত জমা থকা লেতেৰা তেজ আঁতৰোৱা হয়। 

কাপিং থেৰাপিৰ মূল লাভসমূহ

  • কাপিং থেৰাপী ব্যৱহাৰ কৰাৰ এটা মুখ্য কাৰণ হৈছে ই বিষ উপশম কৰে। কাপিং থেৰাপিত দৰাচলতে আমাৰ দেহৰ কোমল কোষসমূহক লক্ষ্য কৰি লয় আৰু আঘাত, বীজাণুৰ সংক্ৰমণ আদিৰ ফলত অস্বাভাৱিক ভাৱে ফুলি উঠা আৰু বিষৰ স্থানত চাপ প্ৰদান কৰে । কাপিং থেৰাপিয়ে তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰে আৰু শৰীৰৰ কোষত অক্সিজেন আৰু অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি প্ৰদান কৰে। ই শৰীৰৰ কোষবোৰক গভীৰভাৱে আৰাম দিয়ে আৰু প্ৰায়ে বাতবিষ আৰু মেগ্ৰেইনৰ বাবে হোৱা পিঠি আৰু ডিঙিত হোৱা বিষৰ পৰা আৰাম প্ৰদান কৰে ।
  • ঠাণ্ডা, কাহ আৰু এলাৰ্জিৰ পৰা কাপিংৰ দ্বাৰা উপশম লাভ কৰিব পাৰি । কাপিংৰ ফলত হাঁওফাঁও আৰু অন্যান্য গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গবোৰ উত্তেজিত হয় যাতে শ্লেষ্মা বা কফ(শ্বাসনলীত প্ৰস্তুত হোৱা, কাহিলে মুখেদি বাহিৰ হৈ যোৱা ঘন, লেকেতীয়া তৰল।) ওলাই যাব পাৰে। কাহৰ দ্বাৰাও শৰীৰত প্ৰস্তুত হোৱা অতিৰিক্ত কফ বাহিৰ উলিয়াব পাৰি । এই চিকিৎসাৰ দ্বাৰা চৰ্দি, এলাৰ্জিৰ লক্ষণ আৰু কাফৰ পৰা অতি সোনকালে আৰাম পোৱা যায়। ই তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি কৰে লগতে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। 
  • কাপিংৰ দ্বাৰা পেশীসমূহক আৰাম দিয়া হয় । আপুনি কেৱল শান্ত ভাৱে বাগৰি দিলেই হল আৰু বাকি চিকিৎসকৰ কাম ।এই চিকিৎসাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত অতি ভাল প্ৰভাৱ আছে আৰু সেইবাবেই কাপপিং থেৰাপী কাৰ্যকৰী হয়। 
  • মহিলাসকলে মুখ্যত সৌন্দৰ্য বৃদ্ধি কৰিবলৈ কাপিং থেৰাপী কৰে। কিন্তু এই থেৰাপীয়ে কেৱল সৌন্দৰ্য বৃদ্ধিৰ বাবে কাম নকৰে, বৰঞ্চ এই চিকিৎসাই বহুতো স্বাস্থ্য সমস্যাও শিথিল কৰে। এই থেৰাপি ককাল বিষ, শ্লিপ ডিস্ক, ভৰি ফুলা আৰু ভৰি জিনজিনোৱা আদিৰ দৰে সমস্যাত অতি লাভজনক।

    স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

  • এই থেৰাপিয়ে মানসিক চাপৰ পৰা আৰাম প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা শৰীৰত সঠিকভাৱে তেজ চলাচল হয়। এই চিকিৎসাৰ অধীনত স্বাস্থ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সমস্যা আঁতৰাবলৈ তেজৰ ভাৰসাম্য ৰাখিবলৈ সহায় কৰা হয় ।
  • একে সময়তে, কাপিং থেৰাপীৰ ফলত চাপ, উদ্বেগ, হতাশা, ৰক্তহিনতা আদিৰ দৰে বহুতো ৰোগ উপশম কৰাত সহায় হয়। কাপ থেৰাপীৰ ফলত মহিলাৰ গৰ্ভধাৰণ কৰাৰ ক্ষমতাও বৃদ্ধি হয়।

কত কৰা কাপিং থেৰাপি

শেহতীয়াকৈ জুবিন গাৰ্গে উল্লেখ কৰা অনুসৰি গুৱাহাটীৰ পল্টন বাজাৰস্থিত হোটেল তিবেটত কাপিং থেৰাপি কৰাব পাৰি । আশাকৰো এই লিখনিৰ দ্বাৰা আপোনালোকক কিছু নজনা কথাৰ জ্ঞান দিব পাৰিছো । যদি লিখনিটো ভাল পাইছে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব নাপাহৰিব ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/cupping-therapy-benefits.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close