ধনিয়া পাতৰ বতৰ । জানক ধনিয়া পাতৰ এই সমূহ ঔষধি গুণ । Benefits of Coriander Leaves in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Thursday, November 19, 2020

ধনিয়া পাতৰ বতৰ । জানক ধনিয়া পাতৰ এই সমূহ ঔষধি গুণ । Benefits of Coriander Leaves in Assamese

ডালি নাইবা পাচলিৰ ওপৰত যদি ধনিয়া পাত কাটি দিয়া হয় তেতিয়া খাদ্যৰ সোৱাদ বৃদ্ধি হয়।সেয়েহে সকলোৰে পাকঘৰত ধনিয়া পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।একে সময়তে, আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ধনিয়া সোৱাদৰ লগতে বহু ক্ষেত্ৰত ই স্বাস্থ্যৰ বাবেও অতি লাভজনক।আজি আমি স্বাস্থ্যৰ বাবে ধনিয়া পাতৰ লাভালাভৰ বিষয়ে আপোনাক জনাম ।
Benefits of Coriander Leaves in Assamese

ধনিয়া পাতৰ ঔষধি গুণাগুণসমূহ | Benefits of Coriander Leaves in Hindi

  • ধনিয়া পাতৰ ব্যৱহাৰে পাচন প্ৰণালী পুনৰুদ্ধাৰ ৰখাত সহায় কৰে। এই সম্পৰ্কত কেইবাটাও গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানৰ ৰিচাৰ্চ পেপাৰ এনিচিবিআই(ৰাষ্ট্ৰীয় বায়'ট'ন'ল'চাইটি ইনফৰ্মেচন)ৰ ৱেবছাইটত  প্ৰকাশ কৰা হৈছে। এই গৱেষণা অনুসৰি, ধনিয়াই হজম প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে। ইয়াত লিনালোল নামৰ এটা যৌগিক পদাৰ্থ থাকে, যি কাৰ্মিনেটিব (এক ঔষধ যি পেট ফুলা উপশম কৰে) হিচাপে কাম কৰে।
  • ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ ধনিয়া পাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।গৱেষণা অনুসৰি, ধনিয়াৰ পাতত ক্ৰেচেটিন নামৰ ফ্লভনোইডধ পোৱা যায়।।  ক্ৰেচেটিনৰ এণ্টিঅৱেচিট গুণ থাকে যিয়ে শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে ।

    স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

  • তেজত শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হলে ডায়বেটিচ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকিব পাৰে। এই সম্পৰ্কে কৰা এক গৱেষণা অনুসৰি, ধনিয়া পাতৰ ডায়বেটিচ প্ৰতিৰোধী গুণ থাকে। এই গুণটোৱে তেজত থকা গ্লুকোজৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ধনিয়াৰ পাত স্বাস্থ্যৰ লগতে ছালৰ বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে। বহুতো গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠানে ধনিয়া পাতৰ ওপৰত গৱেষণা কৰিছে, য'ত পোৱা গৈছে যে ধনিয়া পাতত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টিইনফ্লেটিৰি গুণ থাকে।এই বিশেষত্ববোৰে ক্ষতিকাৰক ইউভি ৰশ্মিৰ পৰা ছালক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব পাৰে আৰু লগতে যিকোনো আঘাত প্ৰাপ্ত স্থান আৰোগ্য কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। 
  • ধনিয়াপাত স্বাস্থ্যৰ লগতে হৃদযন্ত্ৰৰ বাবেও লাভজনক হ'ব পাৰে।দৰাচলতে, কেইবাটাও প্ৰতিষ্ঠানৰ এক যুটীয়া গৱেষণাত দেখা গৈছে যে ধনিয়া পাতত কুৱেৰচেটিন নামৰ এটা যৌগ পোৱাৰ লগতে অন্যান্য ফ্লভনোইড পোৱা যায়।এইবোৰে নিম্ন ঘনত্বৰ লিপ'প্ৰ'টিন (ক্ষতিকাৰক এলডিএল)ৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাৰ লগতে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাৰ বাবে সহায় কৰে ।

 দেখিবলৈ সাধাৰণ যেন লগা ধনিয়া পাতৰ অসাধাৰণ গুণ থাকে। যদি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত আৰু সঠিক ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, ই স্বাস্থ্যৰ বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে। এই লিখনিটোৰ জৰিয়তে আমি ধনিয়া পাতৰ ব্যৱহাৰ আৰু লাভালাভৰ বিষয়ে আপোনাক জনালো । ভাল লাগিলে শ্বেয়াৰ কৰিব নাপাহৰিব ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/benefits-of-coriander-leaves-in-assamese.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

1 comment:

close