বাওঁফালে মুখ কৰি শুলে হোৱা এই 7 টা আচৰিত লাভৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে ? Benefits of sleeping on left side - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Friday, November 27, 2020

বাওঁফালে মুখ কৰি শুলে হোৱা এই 7 টা আচৰিত লাভৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে ? Benefits of sleeping on left side

যদি আমাৰ টোপনি সম্পূৰ্ণ নহয়, তেতিয়া পিছদিনা ৰাতিপুৱা এক অসুস্থতাৰ অনুভৱ হয় । একে সময়তে, আমাৰ শৰীৰে সতেজ হোৱা অনুভৱ নকৰে। সেয়েহে, সুস্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল টোপনি অহাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু অকল টোপনিয়েই নহয় শুৱাৰ সময়ত আপোনাৰ স্থিতি কি সেয়াও অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপুনি শুৱা সময়ত আপোনাৰ অৱস্থা আৰু দিশ কি সেয়া আপুনি জনা উচিত। একে সময়তে, আপুনি কোনটো ফালে মুখ কৰি শুব লাগে সেই বিষয়েও আপোনাৰ জ্ঞান থকা উচিত। এই সকলোবোৰে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায় । অৱশ্যে, টোপনি আৰামদায়ক হোৱাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিন্তু বাওঁফালে মুখ কৰি শুৱাটো শৰীৰৰ বাবে যথেষ্ট লাভদায়ক। আজি, এই লিখনিৰ যোগেৰে, আপোনাক বাওঁফালে শুলে কি কি লাভ হয় সেই বিষয়ে জনাম।
benefits-of-sleeping-on-left-side

হাৰ্টৰ বাবে উপকাৰী

যদি আমি বাওফালে মুখ কৰি শুৱ তেন্তে ই আমাৰ হাৰ্টৰ বাবে অতি উপকাৰী । এনে কৰিলে হাৰ্টৰ ওপৰত বেছি প্ৰভাৱ নেপেলায়। একে সময়তে, হৃদযন্ত্ৰই ইয়াৰ কাম ভালদৰে কৰিবলৈ সক্ষম হয়। 

এচিডিটি আৰু বুকুৰ জ্বলা-পোৰা উপশম কৰে

কিছুমান লোকে এচিডিটিৰ বাবে বুকু জ্বলা-পোৰা ৰোগত ভোগে। ঔষধৰ ব্যৱহাৰেও এই সমস্যাটো আৰোগ্য নকৰে। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি যদি বাওঁফালে মুখ কৰি শুৱে তেন্তে আপুনি লাভান্বিত হ'ব পাৰে । মন কৰিব যে বাওঁফালে থকা মুখ কৰি শুলে পেটৰ এছিড তললৈ নামি আহিবলৈ ধৰে যিয়ে এচিডিটি আৰু বুকুৰ জ্বলা-পোৰাৰ সমস্যা কম হয় যায় । 

গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে লাভদায়ক

গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বাবে বাওঁফালে মুখ কৰি শুৱাটো লোৱাটো অতি লাভজনক । ইয়াৰ কাৰণ হৈছে গৰ্ভত কেঁচুৱাটোৰ স্বাস্থ্য। যদি আপুনি বাওঁ ফালে মুখ কৰি শুৱে তেন্তে আৰু  গৰ্ভত থকা কেঁচুৱাটোৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ নকৰে। লগতে, হাত আৰু ভৰি ফুলা সমস্যা দূৰ হয়।

অক্সিজেন প্ৰভাৱ সঠিকভাৱে প্ৰচলিত হয়

মন কৰিব যে বাওঁফালে মুখ কৰি শুলে বিভিন্ন অঙ্গ আৰু মস্তিস্কলৈ তেজৰ লগতে অক্সিজেনৰ প্ৰভাৱ অতি ভালদৰে হয়। সেইবাবেই শৰীৰৰ সকলো অঙ্গই ভালদৰে কাম কৰা আৰম্ভ কৰে।

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা সমাধান

যদি আপুনি কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাত ভূগি আছে তেন্তে বাওঁফালে মুখ কৰি শুলে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে । বাওঁফালে মুখ কৰি শুলে মাধ্যাকৰ্ষণৰ বাবে আমাৰ পেটৰ ভিতৰত খাদ্য়  ক্ষুদ্ৰান্ত্ৰৰ পৰা অন্ত্ৰাশয়লৈ আহে আৰু আমাৰ পেটটো সকলো ফালৰ পৰা পৰিষ্কাৰ হৈ পৰাত সহায় হয় ।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

ক্লান্ত অনুভৱ নহয় 

বাওঁফালে শোৱাৰ অভ্যাস থকা লোকসকলে ৰাতিপুৱা উঠিলে বিশেষ ভাগৰ অনুভৱ নকৰে। 

পিঠিৰ বিষৰ পৰা সকাহ

দীৰ্ঘদিন ধৰি পিঠিৰ বিষত ভুগি থকা লোকসকলে যদি বাওঁফালে মুখ কৰি শুৱা আৰম্ভ কৰা উচিত কিয়নো বাওঁফালে মুখ কৰি শুলে মেৰুদণ্ডৰ ওপৰত চাপ হ্ৰাস কৰে । ফলত আপুনি পিঠিৰ বিষৰ পৰা আৰাম লাভ কৰিব পাৰে ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/11/7-benefits-of-sleeping-on-left-side.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

2 comments:

close