সাৱধান ! মদতকৈ অধিক ক্ষতিকাৰক হৈছে নিমখ, কোনটো অঙ্গৰ বাবে ক্ষতিকাৰক জানক । Salt dangerous for kidney - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Thursday, October 8, 2020

সাৱধান ! মদতকৈ অধিক ক্ষতিকাৰক হৈছে নিমখ, কোনটো অঙ্গৰ বাবে ক্ষতিকাৰক জানক । Salt dangerous for kidney

ক্ষতিকৰ হব পাৰে নিমখ । কিমান পৰিমাণৰ নিমখ খাব লাগে ?

খোৱাৰ মজা কি যদি খোৱা বস্তুত নাথাকে । কিন্তু খাদ্যত অতিৰিক্ত নিমখ ব্যৱহাৰ কৰিলে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে।  যিসকলে খাদ্যত অত্যাধিক নিমখ খায় বা বাহিৰত যথেষ্ট নিমখ খায় তেওঁলোকৰ বাবে ই এটা বেয়া খৱৰ।
আমাৰ শৰীৰৰ সকলো কাৰ্যকলাপৰ বাবে নিমখ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। পেশীৰ সংকোচনৰ পৰা স্নায়ু সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এইবোৰ ক্ৰিয়াত নিমখে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে । আমাৰ প্ৰতিটো খাদ্যত নিমখ থাকে। কিন্তু যেতিয়া নিমখৰ পৰিমাণ যদি বেছি হয় তেতিয়া ই আমাৰ শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। আপুনি জানে যে নিমখৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ ফলত শৰীৰৰ ৰাসায়নিক ভাৰসাম্যহীনতা হ'ব পাৰে, যাৰ ফলত আগতীয়া মৃত্যু হ'ব পাৰে। 
Salt dangerous for kidney

অধিক নিমখ গ্ৰহণে আপোনাৰ ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰে।  উচ্চ ৰক্তচাপই ধমনীবোৰ দুৰ্বল কৰে, যাৰ ফলত তেজ আৰু অক্সিজেনৰ প্ৰবাহ বন্ধ হয়। নিমখে আপোনাৰ চালৰ ৰূপ, আপোনাৰ মুখত অকাল কোঁচ কাটি লব পাৰে। নিমখৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আপোনাৰ সমগ্ৰ স্বাস্থ্য নষ্ট কৰিব পাৰে।
আমাৰ দেহৰ এটি গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগ হৈছে কিডনী । কিডনীৰ মূল কাম হৈছে শৰীৰত যিমানবোৰ বিষাক্ত আৱৰ্জনা উৎপন্ন হয় সেইবোৰ পেছাৱৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ পৰা বাহিৰ কৰি দিয়া । যদি শৰীৰত থকা অতিৰিক্ত নিমখৰ পৰিমাণ বাদ দিয়া নহয়, ই কিডনীৰ পাথৰৰ ৰূপ ল'ব পাৰে।  হৃদ সম্পৰ্কীয় বহুতো ৰোগ অতিৰিক্ত নিমখ গ্ৰহণৰ ফলত হয়। এটা ৰিছাৰ্ছ মতে অধিক নিমখ খোৱাৰ ফলত  প্ৰতি বছৰে হৃদৰোগৰ পৰা প্ৰায় 1.65 নিযুত মানুহৰ মৃত্যু হয় ।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, প্ৰতিদিনে এজন মানুহে পাঁচ গ্ৰামতকৈ অধিক নিমখ খাব নালাগে।আমেৰিকাৰ চৰকাৰে প্ৰতিদিনে 2.3 গ্ৰাম নিমখৰ অধিক নাখাবলৈ দিছিল, আনহাতে আমেৰিকান হাৰ্ট এছ'চিয়েচনে হৃদৰোগৰ বিপদাশংকা পৰিহাৰ কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে 1.৫ গ্ৰামতকৈ অধিক নিমখ নাখাবলৈ পৰামৰ্শ দিছে । গতিকে,আজিৰ পৰা নিমখ যদি বেছি খায় তেন্তে কমাই দিব চেষ্টা কৰক । নিমখ শৰীৰৰ বাবে উপকাৰী কিন্তু অধিক হলে ক্ষতিকাৰক হিচাপে পৰিগণিত হব পাৰে ।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

No comments:

Post a Comment

আমাৰ লিখনিসমূহ নিয়মিয়াকৈ পাবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটি লাইক কৰক - Fb Page

Disclaimer - This website is not related to Youtuber Dimpu Baruah. For More Info Like Fb Page

close