কেপি, বিমল, চিখৰ আদি গুটখা খোৱা কিদৰে বন্ধ কৰিব? এইকেইটা টিপচ জানি লওক । How to quit chewing gutkha in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, October 12, 2020

কেপি, বিমল, চিখৰ আদি গুটখা খোৱা কিদৰে বন্ধ কৰিব? এইকেইটা টিপচ জানি লওক । How to quit chewing gutkha in Assamese

How to quit chewing Gutkha in Assamese

গুটখা অসমৰ যুৱ প্ৰজন্মৰ মাজত জনপ্ৰিয় কিন্তু ই হৈছে এখ প্ৰকাৰৰ বিষ যাক সেৱন কৰিলে ই লাহে লাহে ব্যক্তিজনক মৃত্যুৰ মুখলৈ থেলি দিয়ে। মানুহে গুটখা খাবলৈ প্ৰথমতে এনেই খাই চাও বুলি আৰম্ভ কৰে, কিন্তু মই পাছলৈ ই আসক্তি বা নিচালৈ আৰম্ভ হয়। বহুতেই চেষ্টা কৰিও  এই আসক্তিৰ পৰা আতৰিব নোৱাৰে। গুটখাৰ দৰ মৰাত্মক বিষবিধৰ পৰা আঁতৰত থাকিবলৈ আপুনি কিছুমান ব্যৱস্থা আৰু পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিব লাগিব। এই উপায়ৰ দ্বাৰাহে আপুনি গুটখাৰ আসক্তি আঁতৰাবলৈ সক্ষম হ'ব। এই লিখনিত,আমি আপোনাক ধপাত গুটখা ত্যাগ কৰিবলৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ, পদ্ধতিৰ বিষয়ে জনাম। এই পদক্ষেপবোৰৰ সৈতে, আপুনি সহজে গুটখাৰ আসক্তি ত্যাগ কৰিব পাৰিব বুলি আমি আশাবাদী ।
how to quit tobacco

গুটখা ত্যাগ কৰিবলৈ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰক -

যদি আপুনি গুটখা ত্যাগ কৰিব বিচাৰে, এৰিবলৈ এক সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰক আৰু আপোনাৰ সিদ্ধান্তৰ ওপৰত অটল থাকক। পৰিকল্পনা অবিহনে গুটখা খাবলৈ এৰি দিলে আপুনি কিছুদিন পিছত অতি সহজে মোৰ পুৰণি অভ্যাসলৈ উভতি যাব পাৰে। গতিকে এৰিবলৈ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰক, কিন্তু আপোনাৰ পৰিকল্পনা কঠোৰ নকৰিব। পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰক আৰু ইয়াক সলনি কৰক। যদি আপুনি যথেষ্ট সময়ৰ পৰা গুটখা চোবাই আছে, নিজকে ক্ৰমান্বয়ে আসক্তি হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু ত্যাগ কৰিবলৈ সময় দিয়ক। গুটখা এৰিবলৈ নিজকে কেইসপ্তাহমান বা এমাহ দিয়ক। 

গুটখা ত্যাগ কিয় কৰিব তাৰ মূল কাৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰক -

গুটখা ত্যাগ কৰিবলৈ, প্ৰথমে আপুনি কিয় গুটখা ত্যাগ কৰিব তাৰ মূখ্য কাৰণ চিনাক্ত কৰি লওক । যেনে-
* গুটখা খোৱাৰ ফলত মুখৰ কেন্সাৰ, বৃহদান্ত্ৰৰ কেন্সাৰ, কণ্ঠস্বৰৰ কেন্সাৰ আৰু খাদ্যনলীৰ কেন্সাৰ হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় ৰোগ যেনে হাৰ্টএটেকো হ'ব পাৰে।
* গুটখা খোৱাৰ ফলত দাতৰ বিভিন্ন সমস্য়া যেনে হালধীয়া পৰা, দুৰ্বল আৰু আলুৰ সমস্যাই দেখা দিব পাৰে  । অত্যাধিক গুটখা খোৱাৰ ফলত দাঁত অকালতে ভাঙি যায় আৰু মুখ সম্পৰ্কীয় ৰোগ সৃষ্টি কৰে।
*  গুটখা কিনাৰ সলনি, আপুনি চুইং গাম এটা কিনিব পাৰে। গুটখা খোৱা বন্ধুৰ সৈতে সম্পৰ্ক এৰাই চলক ।
* আপোনাৰ পতি/পত্নীৰ উপৰিও, আপুনি আপোনাৰ সন্তান আৰু আপোনাক জন্ম দিয়া পিতৃ-মাতৃৰ বিষয়েও চিন্তা কৰা উচিত। সকলোৰ বাবে আপোনাৰ দায়িত্ব আছে। গতিকে গুটখা খাই অকালতে মৃত্যুক কাষ চাপিবলৈ নিদিব ।

গুটখা ত্যাগ কৰিবলৈ আপোনাৰ ইচ্ছা নিয়ন্ত্ৰণ কৰক -

*বহু লোকৰ কোনো স্থানলৈ গৈ থকাৰ সময়ত নাইবা কোনো কাম কৰা সময়ত গুটখা খাবলৈ ইচ্ছা যায় । গতিকে এই ইচ্ছাটো চিনাক্ত কৰক আৰু সেইবোৰৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ চেষ্টা কৰক। 
*বিভিন্ন লোকৰ বিভিন্ন ধৰণে গুটখা খাবলৈ মন যায় , যেনে যেতিয়া মাজনিশা উঠা সময়ত নাইবা ৰাতিপুৱা উঠা সময়ত, আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত , গাড়ী চলোৱা সময়ত , শৌচালয়লৈ যোৱা সময়ত ইত্যাদি।যদি আপুনি গোটেই দিনটোত কেইবাবাৰো গুটখা খায়, তেন্তে ক্ৰমান্বয়ে গুটখাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰক। 
*গুটখা খোৱা বন্ধুৰ সৈতে প্ৰায় সম্পৰ্ক এৰাই চলক । যত গুটখা পোৱা যায় তেনে স্থানত যোৱাটো পৰিহাৰ কৰক। এনেদৰে, আপুনি আপোনাৰ ইচ্ছাৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

গুটখা ত্যাগ কৰাৰ পিছত কি কৰিব

গুটখা যেতিয়া আপোনাৰ জীৱনৰ অভ্যাস হৈ পৰে তাক এৰা সহজ নহয় কাৰণ গুটখা খোৱাৰ আপোনাৰ ইচ্ছা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সময় লাগে। যেতিয়া আপুনি গুটখা এৰাৰ সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা দিনটো আহি যায়, তেতিয়া আপুনি নিজকে নিম্নলিখিত প্ৰশ্নবোৰ সোধক আৰু নিজকে উত্তৰ দিয়ক। আমি এই প্ৰশ্নবোৰৰ তালিকা সৃষ্টি কৰিছোঁ যাতে আপুনি ধপাত ত্যাগ কৰিবলৈ কিমান সফল হৈছে চাব পাৰে -
  • আপুনি অলপ হলেও গুটখা সেৱন কৰি আছে নেকি? 
  • আপুনি গুটখা খোৱাৰ ইচ্ছা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে নে ? নাইবা গুটখা এৰিবলৈ আন কিবা বিকল্প ৰাগিয়াল বস্তু ব্যৱহাৰ কৰি আছে নেকি? 
  • আপুনি আপোনাৰ পৰিকল্পনাবোৰ ভালদৰে অনুসৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে নেকি? 
  • আপুনি ধপাত খোৱা লোকৰ পৰা আঁতৰত থাকিব পাৰিছে নে?

No comments:

Post a Comment

close