চৰ্চহনি খালে কি কৰিব নাইবা চৰ্চহনি খোৱা সময়ত মানুহক কেনেদৰে সহায় কৰিব । How to help a person who is choking in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Monday, October 19, 2020

চৰ্চহনি খালে কি কৰিব নাইবা চৰ্চহনি খোৱা সময়ত মানুহক কেনেদৰে সহায় কৰিব । How to help a person who is choking in Assamese

আমাৰ জীৱনত বহুতো ঘটনা ঘটে যিবোৰ আপুনি আগতীয়াকৈ ভৱিষ্যতবাণী কৰিব নোৱাৰে। চৰ্চহনি খোৱাটো এনে ধৰণৰ ঘটনা । খাই থাকোতে হঠাৎ চৰ্চহনি খালে আপোনাৰ জীৱনৰ প্ৰতি বিপদ মাতি আনিব পাৰে। এই পৰিস্থিতিত, নিজকে বা আপোনজনক বচাবৰ বাবে কি কৰিব লাগে জানো আহক । Chorchorni in english is called chocking.
Chorchorni khua

পাতলীয়া চৰ্চহনি

চৰ্চহনি খালে,চৰ্চহনিৰ তীব্ৰতা চাওঁক। পাতলীয়া চৰ্চহনি খালে ব্যক্তিজনে প্ৰতিক্ৰিয়া দিব পাৰে। যদি ভুক্তভোগীয়ে উশাহ ল'বলৈ সক্ষম হয় আৰু শ্বাস-প্ৰশ্বাস কষ্ট নহয়, তেন্তে কাহিবলৈ দিয়ক। এনে কৰিলে ডিঙিত যি ফচি আছিল সেইয়া ওলাই যাব। আৰু চৰ্চহনিৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰিব ।

তীব্ৰ চৰ্চহনি

তীব্ৰ বেগত যদি কোনোবাই চৰ্চহনি খাই তেনেক্ষেত্ৰত মানুহজনৰ শ্বাসৰুদ্ধ হোৱাৰ উপৰিও ব্যক্তিজনে সঁহাৰি দিব নোৱাৰে আৰু উশাহ ল'ব নোৱাৰে। শৰীৰত অক্সিজেনৰ অভাৱত, ইয়াৰ ওঁঠ আৰু নখ নীলা দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, আপুনি সেই ব্যক্তিজনক বিপদৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ লগে লগে সহায় কৰিব লাগিব।
  1. ভুক্তভোগীজনৰ পিছফালে থিয় হ'ব আৰু ব্যক্তিজনক অলপ আগলৈ মুৰটো দুৱাই দিয়ক। ব্যক্তিজনৰ বুকুত এটা হাতেৰে ধৰি  আগলৈ ঠেলি দিয়ক যাতে ডিঙিত ফচি থকা বস্তুটো মুখৰ পৰা ওলাই যায় । আপোনাৰ হাতৰ গোৰোহাৰে ব্যক্তিজনৰ পিঠিত 5 টা আঘাত কৰক (আপোনাৰ হাত আৰু মণিবন্ধৰ মাজেদি)। প্ৰতিটো আঘাতৰ পিছত অলপ ৰখি পৰীক্ষা কৰিব ডিঙিত ফচি থকা বস্তু যাৰ বাবে মানুহজনে চৰ্চহনি খালে উলাইছে নে নাই । তলত সুবিধাৰ্থে ফটো দিয়া হৈছে ।
  2. খাদ্য খোৱাৰ সময়ত চৰ্চহনি খালে ভুক্তভোগীক সহায় কৰিবলৈ এই পদ্ধতিটো যথেষ্ট দীৰ্ঘদিন ধৰি ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। অৱশ্যে, এই পদ্ধতি অৱলম্বন কৰা সময়ত আপুনি অলপ সাৱধান হ'ব লাগিব। এনে পৰিস্থিতিত, আপুনি চৰ্চহনি খোৱা ব্যক্তিজনৰ পিছফালে থিয় হব লাগিব । ব্যক্তিজনক অলপ বেঁকা হবলৈ দি ভুক্তভোগীৰ স্তনৰ হাড়ৰ তলত আপোনাৰ এটা হাত ৰাখক। এতিয়া আপোনাৰ আনখন হাতেৰে ইখন হাত ধৰি মুঠি মাৰি ৰাখক। (ফটোত দেখুৱা অনুসৰি)  এতিয়া ব্যক্তিজনৰ পেটটো ওচৰলৈ টিপক। ফচি যোৱা খাদ্য বাহিৰ লৈ নোযোৱালৈকে এনে কৰিব লাগিব । 
  3. লগতে পঢ়ক - কাৰেন্টৰ চৰ্ট খোৱা মানুহক কিদৰে সহায় কৰিব ।

  4. স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

মনত ৰাখিব যে ডিঙিত যি বস্তু আৱদ্ধ নাইবা ফচি আছে সেয়া ওলাই অহাৰ প্ৰয়োজন, নহ'লে ই গুৰুতৰ আৰু বিপদজনক হ'ব পাৰে।  এই লিখনিৰ দ্বাৰা যদি আপুনি কাৰবাৰ সহায় কৰিব বিচাৰে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব পাৰে ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/10/how-to-help-person-who-is-choking-in.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close