গৰম পানী খাই ওজন হ্ৰাস কৰক । কিমান গৰম , কিমান সময়ত কিদৰে খাব । জানক । Hot water for weight loss in Assamese | Heatlth Tips in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Friday, October 9, 2020

গৰম পানী খাই ওজন হ্ৰাস কৰক । কিমান গৰম , কিমান সময়ত কিদৰে খাব । জানক । Hot water for weight loss in Assamese | Heatlth Tips in Assamese

Hot water for weight loss in Assamese | Heatlth Tips in Assamese

এই কথাত কোনো সন্দেহ নাই যে আমাৰ শৰীৰৰ বাবে পানী অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে আমি প্ৰতিদিনে 7ৰ পৰা 8 গিলাচ পানী খাব লাগে। একে সময়তে, কিছুমান বিশেষজ্ঞই কয় যে আমি সাধাৰণ পানী খাব লাগে, আনহাতে আন কিছুমান বিশেষজ্ঞৰ মতামত এই যে আমি কুহুমীয়া গৰম পানী খাব লাগিব। খোৱা পানীক লৈ বিশেষজ্ঞসকলৰ মতামত যিয়েই নহওক কিয় আমি গৰম পানী খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে বহু ক্ষেত্ৰত লাভজনক, বিশেষকৈ যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আাছে ।
hot-water-for-weight-loss.-in-assamese

যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে তেন্তে হয়তো আপুনি হয়তো বিভিন্নজনৰ কথা শুনি বিভিন্ন ধৰণে উজন কমাবলৈ চেষ্টা কৰি আছে যেনে কাৰ্বোহাইড্ৰেট গ্ৰহণ নকৰা, প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ খাদ্য খোৱা, চেনী নোখোৱা, আৰু কম নিমখ খোৱা, ৰাতিপুৱাৰ জলপানত কেৱল ফল খোৱা আৰু নিশা আহাৰ নকৰা, নাইবা  বিভিন্ন ডাইটিং কাৰ্য্যসূচী। কিন্তু যদি আমি আপোনাক কওঁ যে এই সকলোবোৰ কৰাৰ সলনি, প্ৰতিদিনে আপুনি গৰম পানী খোৱা আৰম্ভ কৰিবলৈ লয়, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে ওজন হ্ৰাস কৰাত আপোনাক সহায় কৰিব, হয়তো আপুনি আমাক বিশ্বাস নকৰিব, কিন্তু এয়া সঁচা।

গৰম পানীৰে ওজন হ্ৰাস কৰাৰ উপায় কি?

  • যদি আপুনি ভাবিছে যে ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ গৰম পানীয়ে সচাকৈ কাম কৰে নেকি, তেন্তে উত্তৰটো  হৈছে -হয়। কিন্তু ইয়াৰ বাবে আপুনি নিয়মীয়াকৈ গৰম পানী খাব লাগিব ।
  • প্ৰথমে ৰাতিপুৱাৰ সৈতে খালী পেটত এক কাপ গৰম পানী খাব। 
  • যিকোনো আহাৰ অৰ্থাৎ ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ, মধ্যাহ্ন ভোজন বা ডিনাৰ খোৱাৰ 20ৰ পৰা 30 মিনিট আগতে এক কাপ গৰম পানী পান কৰক। মনত ৰাখিব যে আপুনি খোৱা গৰম পানী 50 °চেণ্টিগ্ৰেডতকৈ অধিক বা কম হ'ব নালাগে। যদি পানী বেছি গৰম হয় তেন্তে মুখ জ্বলি যাব পাৰে আৰু যদি কম গৰম হয়, তেন্তে বিচৰা ধৰণে ফলাফল নাপাব পাৰে । 

লগতে পঢ়ক-  সাৱধান ! মদতকৈ অধিক ক্ষতিকাৰক হৈছে নিমখ, কোনটো অঙ্গৰ বাবে ক্ষতিকাৰক জানক ।

  • ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি গা ধোৱাৰ আগত আৰু পিছত 1 কাপ গৰম পানী খাব পাৰে। 
  • ইয়াৰ উপৰিও, শোৱাৰ আগতে গৰম পানী খালে শৰীৰৰ স্নায়ু বোৰ শিথিল আৰু শান্ত হয় যাতে আপুনি ভাল আৰু গভীৰ টোপনি যাব পাৰে । ওজন হ্ৰাসৰ বাবে ভাল আৰু পৰ্যাপ্ত টোপনিও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ টোপনি আৰু ওজন হ্ৰাসৰ মাজত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সংযোগ আছে। 
  • ওজন হ্ৰাসৰ বাবে গৰম পানী ব্যৱহাৰ কৰিলে ফল তেতিয়াহে পাব যেতিয়া আপুনি ফাষ্ট ফুড বা শীতল পানীয় ব্যৱহাৰ নকৰে। লগতে চেনী, অধিক কাৰ্বহাইড্ৰেটযুক্ত আৰু কেল'ৰি গ্ৰহণ পৰিহাৰ কৰিব পাৰিব । 

গৰম পানী খোৱাৰ সময়ত এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

1 কাপ, অৰ্থাৎ প্ৰায় 250 মিলি গ্ৰাম গৰম পানীয়ে কেৱল 12 কেল'ৰিহে নাশ কৰিব পাৰে । কিন্তু গৰম পানী খোৱাৰ অভ্যাসে শৰীৰত বহুতো ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন আনে, যি ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। কিন্তু, ইয়াৰ বাবে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা মনত ৰাখিব লাগিব। 
  • গৰম পানী একেবাৰে ধোক ধোকৈ খোৱাৰ সলনি, 5ৰ পৰা 10 মিনিটৰ ভিতৰত লাহে আৰামদায়কভাৱে খাওক, কিন্তু মনত ৰাখিব যে পানী ঠাণ্ডা হোৱাৰ আগতে, ইয়াক পান কৰক নহলে ই প্ৰভাৱিত নহ'ব।  
  • অত্যাধিক গৰম পানী খোৱাৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰৰ প্ৰণালীৰ ক্ষতি হ'ব পাৰে, সেয়েহে প্ৰতিদিনে 4ৰ পৰা 5 কাপতকৈ অধিক গৰম পানী খাব নালাগে।

    স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

  • যদি আপুনি ৰাতিপুৱা শুই উঠাৰ পিছত গৰম পানীত নেমুৰ ৰস যোগ দিব বিচাৰে, ওজন হ্ৰাস আঁচনি অধিক কাৰ্যকৰী হ'ব।

     

    https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/10/benefits-of-drinking-hot-water-in-assamese.html

No comments:

Post a Comment

close