আদা পানীৰ আচৰিত গুণ । চাওক কিদৰে লাভ কৰিব চমৎকাৰী সুফল । Ginger Water Benefits in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Wednesday, October 21, 2020

আদা পানীৰ আচৰিত গুণ । চাওক কিদৰে লাভ কৰিব চমৎকাৰী সুফল । Ginger Water Benefits in Assamese

আদা হৈছে স্বাস্থ্যৰ বাবে এক আচৰিত লাভজনক গুণসম্পন্ন ঔষধি । আদাৰ বেক্টেৰিয়া প্ৰতিৰোধী গুণ আছে, যি শৰীৰৰ বাবে অতি লাভজনক। যদি আপুনি বেছি আদা ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰে তেন্তে আপুনি ৰাতিপুৱা খালী পেটৰ আদাৰ পানী খাব পাৰে যাতে আপোনাৰ দিনটো শক্তিৰে পৰিপূৰ্ণ হৈ থাকে। আদাৰ পানী স্বাস্থ্যৰ বাবে কেনেদৰে লাভজনক হয় আমি আজি জনাম ।
Ginger Water Benefits

আদা পানীৰ গুণসমূহ হৈছে -

1. হজমৰ বাবে উপযোগী- আদা গোটেই ৰাতি পানীত ভিজাই থৈ ৰাতিপুৱা সেই পানী খালে পাচন প্ৰণালীটো স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰখাৰ লগতে ওকালি অহা আৰু হজমৰ সমস্যা দূৰ কৰে। লগতে, ৰাতিপুৱাৰ দুৰ্বলতাৰ কোনো ধৰণৰ আপোনাৰ সমস্যা নাথাকে । 

2. ডাইবেটিজ আৰু ওজনৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে- আদা পানীয়ে ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, যাৰ ফলত ডায়বেটিচ বেমাৰ সম্ভৱনা নাইকিয়া হয় । আদা পানীয়ে ভোক লগা কম কৰে যাৰ ফলত ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় হয় ।

3. চুলি আৰু ছালৰ বাবে লাভজনক- আদাপানীত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ এন্টি অক্সিডেণ্ট থাকে যাৰ ফলত ইয়াক সেৱন কৰিলে শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ ভিটামিন এ আৰু চি প্ৰদান কৰে যিয় আপোনাৰ চুলি আৰু ছাল খন সুন্দৰ কৰি তুলাত সহায় কৰে ।

4. পেশীৰ বিষ হ্ৰাস কৰে - বহু লোকে ৱৰ্কআউট কৰাৰ পিছত পেশীবোৰত বিষ অনুভৱ কৰে । আদাৰ পানী খোৱাই পেশীবোৰক আৰাম দিয়ে আৰু পেশীবোৰৰ বিষ হ্ৰাস কৰে।

5. ব্লাড প্ৰেচাৰ (ৰক্তচাপ) নিয়ন্ত্ৰণ হয় - আদাৰ পানী খোৱাটো আপোনাৰ  ব্লাড প্ৰেচাৰ অৰ্থাৎ ৰক্তচাপৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ এক বিস্ময়কৰ উপায়। মৃদু উত্তেজক হোৱা বাবে, আদাৰ পানীয়ে হায়পাৰটেনচন বা উচ্চৰক্তচাপৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। 

6. তেজৰ সঞ্চালন বৃদ্ধি কৰে - তেজৰ সঞ্চালন উন্নত কৰাৰ বাবে আদাই আশ্চৰ্য্যকৰ কাৰক হিচাপে কাম কৰে । ইয়াৰ মূল কাৰণ হৈছে আদাত যথেষ্ট পৰিমাণে জিংক আৰু মেগনেছিয়ামৰ থাকে যিয়ে তেজৰ সঞ্চালনৰ বৃদ্ধি কৰে । গতিকে, আদাৰ পানীয়ে আপোনাৰ কৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

আদা পানী কিদৰে প্ৰস্তুত কৰিব

আদাৰ পানী প্ৰস্তুত কৰা অতি সহজ। আদা পাতল পাতল কৈ টুকুৰা কৰি কাটিব লাগিব আৰু ইয়াক 15 মিনিটৰ বাবে পানীত উতলাই দিব লাগিব। ঠাণ্ডা হোৱাৰ পিছত, আপুনি যদি বিচাৰে তেন্তে ইয়াত নেমুৰ ৰস যোগ দিব পাৰে। এইদৰে প্ৰস্তুত কৰা আদাৰ পানী ৰাতিপুৱা আৰু নিশা আহাৰৰ আগতে এক গিলাচ কৈ খালে ইয়াৰ ফলাফল লাভ কৰিব পাৰে ।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

আদাৰ পৰিমাণ -

চিকিৎসকসকলে প্ৰতিদিনে সৰ্বাধিক 3-4 গ্ৰাম আদা খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। গৰ্ভৱতী মহিলাই প্ৰতিদিনে 1 গ্ৰামতকৈ অধিক আদা খোৱা উচিত নহয় । নিম্নলিখিত সকলোবোৰ 1 গ্ৰাম আদাৰ সমতুল্য:
  • 1/2 চামুচ পাউডাৰ আদা 
  • 1 চামুচ কাটি থকা কেঁচা আদা 

আদা পানীৰ ঋণাত্মক প্ৰভাৱ -

যিকোনো ঔষধ বা পৰিপূৰকৰ দৰে, আদাই আপুনি গ্ৰহণ কৰা আন ঔষধৰ সৈতে বেয়াকৈ প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব পাৰে। গতিকে আপুনি যদি আন কিবা দৰব খাই আছে আদাৰ এই পানী খাব পাৰিব নে নাই ডাক্টৰৰ লগত আলোচনা কৰি লওক । আদাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বিৰল কিন্তু আদা অতিৰিক্তভাৱে সেৱন কৰিলে নিম্নলিখিতবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে: হাৰ্টবাৰ্ণ, গেছ, পেটৰ বিষ, মুখ জ্বলা-পোৰা কৰা । কেতিয়াও আদা প্ৰতিদিনে  4 গ্ৰামতকৈ অধিক  খাব নালাগে।

লগতে পঢ়ক - কাৰেন্টৰ চৰ্ট খোৱা মানুহক কিদৰে সহায় কৰিব ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/10/how-to-help-person-who-is-choking-in.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

1 comment:

close