পাদ(গেছ)ৰ সমস্যাৰ ঘৰুৱা সমাধান । এইকেইটা টিপচ জানক আৰু দুগৰ্ন্ধময় সমস্যাৰ পৰা কিছু ৰেহাই পাওক । Fart Problem in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Sunday, October 25, 2020

পাদ(গেছ)ৰ সমস্যাৰ ঘৰুৱা সমাধান । এইকেইটা টিপচ জানক আৰু দুগৰ্ন্ধময় সমস্যাৰ পৰা কিছু ৰেহাই পাওক । Fart Problem in Assamese

Fart Problem and its impact on Health in Assamese

এটা কাহিনী যথেষ্ট সময়ৰ পৰা ভাইৰেল হৈ আছিল । ইউৰোপত, এখন বিমান জৰুৰীকালীন অৱস্থাত অৱতৰণ কৰিব লগা হৈছিল কিয়নো বিমানত থকা এজন যাত্ৰীয়ে বাৰে বাৰে গোন্ধময় বায়ু (পাদ) এৰি বিমানখনত থকা যাত্ৰীসকলৰ অৱস্থা কাহিল কৰি তুলিছিল। বিমানখন ডুবাইৰ পৰা নেডাৰলেণ্ডলৈ যোৱাৰ পথত আছিল আৰু পৰিস্থিতিৰ ইমান অধিক অৱনতি হ'ল যে অষ্ট্ৰিয়াত বিমানখন অৱতৰণ কৰিবলগীয়া হয় । এই ঘটনাক পাছত 'ফাৰ্ট এটক' বুলি কোৱা হৈছিল । ট্ৰেসেভিয়া এয়াৰলাইনচৰ এখন বিমানত এই ঘটনাটো ঘটিছিল।
Parting Problem

আমি গেছ(পাদ) কিয় মাৰো ?

পেছ(পাদ) মৰাটো বহুতে লাজৰ কথা হিচাপে গণ্য কৰে । হেল্থলাইন নামৰ অনলাইন স্বাস্থ্যসম্পৰ্কীয় ৱেৱচাইটোৰ মতে পাদ উলোৱাৰ সময়ত যিটো গেছ উলাই সেইটো দৰাচলতে ইনষ্টিনেল গেছ যাৰ ফলত খাদ্য হজম হয়।এই গেছ আমাৰ পাচন নলীৰ গোটেই প্ৰান্তত পোৱা যায়, যাৰ ভিতৰত আছে পাকস্থলী, ক্ষুদ্ৰ অন্ত্ৰ, ক'ল'ন আৰু ৰেকটম।
মানুহে এই গেছ এৰাৰ মূল কাৰণ হৈছে শৰীৰত এই গেছৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পোৱা  । সাধাৰণতে এজন ব্যক্তয়ে  দিনত প্ৰায় 5-15 বাৰ গেছ এৰে । গেছ হৈছে আমাৰ জীৱনৰ এক স্বাভাৱিক অং । আপুনি গেছে (পাদ) এৰা সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ কৰিব নোৱাৰে, কিন্তু আপোনাৰ গেছৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব পাৰে । সেইবোৰ আজি আমি জনাম । 
 
1. খানা সদায় লাহে লাহে আৰু ধীৰে সুস্থিৰে খাব- আপোনাৰ শৰীৰত থকা বেছিভাগ গেছে হৈছে আমি গিলা বায়ু। সম্পূৰ্ণৰূপে বায়ু গিলা ৰোধ কৰাটো অসম্ভৱ, কিন্তু আপুনি বায়ু গিলাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। যেতিয়া আপুনি দ্ৰুতভাৱে খায়, আপুনি লাহে লাহে খোৱাতকৈ অধিক বায়ু গিলে। সেয়হে সদায় লাহে লাহে খাব । ইয়াৰ উপৰিও লাহে লাহে চোবাই খালে ই পাচন প্ৰক্ৰিয়াটো সহায় কৰে ।
2. চুইং গাম খোৱা পৰিহাৰ কৰক - চুইং গাম চোবোৱা মানুহে চুইং গাম নোখোৱা মানুহতকৈ বহু বেছি বায়ু গিলে। গতিকে চুইং গাম খোৱা পৰিহাৰ কৰক ই গেছ এৰা অসুবিধা দূৰ কৰিব । 
3. গেছ উৎপাদনকাৰী খাদ্য বোৰ কমাই খাওক - গেছ উৎপাদনকাৰী খাদ্যবোৰো স্বাস্থ্যকৰ আহাৰৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় অংশ। আপুনি এই খাদ্যবোৰ আপোনাৰ আহাৰৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে পৰিহাৰ কৰিব নোৱাৰে , কিন্তু সেইবোৰ কমাই খাব পাৰে।সচৰাচৰ গেছ উৎপাদনকাৰী খাদ্যবোৰৰ ভিতৰত আছে:
জটিল শৰ্কৰা: বিন, বন্ধাকবি, ব্ৰেছেল স্ক্ৰেট, ব্ৰকলি, এচপাৰা, গোটা শস্য আৰু অন্যান্য পাচলি।
ফ্ৰুক্টোজ: পিঁয়াজ, আৰ্টিকচ, পেয়াৰ, কোমল পানীয়, ফলৰ ৰস, আৰু অন্যান্য ফল।
লেক্ট'জ: গাখীৰ, চীজ আৰু আইচক্ৰীমসহ সকলো দুগ্ধজাত সামগ্ৰী।
অদ্ৰৱ্য আঁহ: বেছিভাগ ফল, ওট ব্ৰেন, মটৰ, আৰু বিন।
ষ্টাৰচেচ: আলু, ঘেঁহু আৰু শস্য।

লগতে পঢ়ক - 100 টা ৰোগ ধ্বংস কৰা এইটো ঔষধি ফল

4.চ'ডা, বিয়েৰ আৰু অন্যান্য কাৰ্বনেটযুক্ত পানীয় পৰিহাৰ কৰক- কাৰ্বনেটযুক্ত পানীয়ত পোৱা বায়ুৰ বুদাবুদাবোৰ বুৰ্প প্ৰস্তুত কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ বাবে কুখ্যাত। কিন্তু এই বায়ুৰ কিছুমানে আপোনাৰ পাচন নলীৰ মাজেৰে ওলাই যাবলৈ আৰু গুহ্যদ্বাৰৰ মাজেৰে আপোনাৰ শৰীৰৰ পৰা ওলাই যাব পাৰে । কাৰ্বনেটযুক্ত পানীয়বোৰ পানী, চা, মদ বা চেনী মুক্ত ৰসৰ সৈতে সলনি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।
5. ধূমপান ত্যাগ কৰক - প্ৰতিবাৰ আপুনি যিমানেই চিগাৰেট, চিগাৰ বা ই-চিগৰ পৰা টানি দিয়ে, আপুনি বায়ু গিলে। সঘনাই ধূমপান কৰিলে আপোনাৰ শৰীৰত যথেষ্ট অতিৰিক্ত বায়ু যোগ দিব পাৰে। সেয়হে চিগাৰেট খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে ।

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/10/fart-problem-in-assamese.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

1 comment:

close