খালী পেটত পানী আৰু কেঁচা নহৰু খোৱাৰ আচৰিত লাভ । জানক কিদৰে কেনেকৈ লাভাম্বিত হব । Eating Garlic Water Benefits in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Saturday, October 24, 2020

খালী পেটত পানী আৰু কেঁচা নহৰু খোৱাৰ আচৰিত লাভ । জানক কিদৰে কেনেকৈ লাভাম্বিত হব । Eating Garlic Water Benefits in Assamese

আপুনি নিশ্চয় জানে যে  ৰাতিপুৱা এক গিলাচ পানী পান কৰি দিনটো আৰম্ভ কৰা স্বাস্থ্যৰ পক্ষে ভাল। কিন্তু আপুনি এইটোও জানি আচৰিত হব যে ৰাতিপুৱা খালী পেটত নহৰু আৰু পানী ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে এক বৰদান হিচাপে পৰিগণিত হব পাৰে । 

প্ৰতিজন ভাৰতীয়ৰ পাকঘৰত নহৰু নিশ্চয় থাকে।বহু ৰোগ আৰু স্বাস্থ্যৰ সমস্যা সমাধান কৰাত নহৰু কাৰ্যকৰী। নহৰুৱে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে হজম শক্তি বৃদ্ধি কৰে,ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু শৰীৰৰ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ বজাই ৰাখে। ৰাতিপুৱা খালী পেটত নহৰু খালে ই আমাক স্বাস্থ্যকৰ আৰু শক্তিশালী কৰি তুলিছে। ইয়াৰ সৈতে এক গিলাচ পানী গ্ৰহণ কৰিলে স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ বৃদ্ধি হয়। 

1. হজম শক্তিশালী কৰে

খালী পেটত পানীৰ সৈতে নহৰু খোৱাৰ ফলত পাচন প্ৰক্ৰিয়া উন্নত হয়। ই আমাক খাদ্য সঠিকভাৱে হজম কৰাত সহায় কৰে আৰু শৌচ উন্নত কৰে। নহৰুৱে হজম উন্নত কৰি খাদ্যৰ পৰা সৰ্বাধিক পুষ্টি প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, নহৰুৱে ডায়েৰিয়া, পেট ফুলা, পেটৰ বিষ আদি পেট সম্পৰ্কীয় সমস্যা বোৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। 

2. পানীলগা-জ্বৰ আৰু ফ্লুৰ সংক্ৰমণৰ পৰা আঁতৰত ৰাখে

নহৰু হৈছে এক প্ৰাকৃতিক এণ্টিবায়টিক যি আমাক বিভিন্ন বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ পৰা আঁতৰত ৰখাত সহায় কৰে। ই আমাক ঠাণ্ডা আৰু ফ্লুৰ সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। নহৰু হৈছে এক আৰোগ্য হোৱা সম্পত্তি যি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি লাভজনক। নহৰুৰ এণ্টিবায়টিক আৰু ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী গুণ আছে।

3.  ব্লাড প্ৰেচাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা

ৰাতিপুৱা কেঁচা নহৰু আৰু পানীৰ ব্যৱহাৰে ব্লাড প্ৰেচাৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে । ই প্ৰাকৃতিকভাৱে তেজক পাতল কৰে যাতে শৰীৰত তেজ ৰক্ত প্ৰবাহ সঠিক হয়। ই শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

4. শৰীৰৰ পৰা টক্সিন আঁতৰ কৰে

কেঁচা নহৰু আৰু পানীয়ে শৰীৰটো বিশুদ্ধ কৰাত ঔষধি হিচাপে সহায় কৰে। তেওঁলোকৰ খালী পেটগ্ৰহণে বিষ বাদ দিয়ক। নহৰুত ছালফেডৰাল যৌগ থাকে যি শৰীৰৰ পৰা হোৱা টক্সিন বাদ দিয়ক। ই তেজ পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু শৰীৰ পৰিষ্কাৰ কৰে।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

5. হাড়ৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে

যদি আপুনি ৰাতিপুৱা খালী পেটত কেঁচা নহৰু আৰু এক গিলাচ পানী ব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে ই আপোনাৰ হাড় স্বাস্থ্যকৰ কৰি তুলে । মহিলাৰ খালী পেটত কেঁচা নহৰু খোৱাৰ ফলত ঋতুস্ৰাৱৰ বিষ উপশম হয় আৰু হাড় অধিক শক্তিশালী আৰু স্বাস্থ্যকৰ হয়।

নহৰু কিদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব -

এটুকুৰা সতেজ নহৰু লৈ তাৰ এটা ফুটাৰ বাকলি গুচাই লওক । বেছি নহৰু নলব এটা ফুটাই যথেষ্ট । সম্পূৰ্ণ এক গিলাচ পানীৰে নহৰুৰ ফোটাটো গিলি দিয়ক । এইদৰে সদায় ৰাতিপুৱা পানীৰ সৈতে নহৰু সেৱন কৰিলে যথেষ্ট সুফল পাব ।

লগতে পঢ়ক - 100 টা ৰোগ ধ্বংস কৰা এইটো ঔষধি ফল

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/10/eating-garlic-water-benefits-in-assamese.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

3 comments:

  1. Gilibo lage ne, kamuri gura kori khabo lage ?? Pls jonabo

    ReplyDelete
  2. Nohoru roh ulai panir logot miholai lobo lagibo nehi Jona

    ReplyDelete

close