বাঁহ পাতৰ চাহৰ আচৰিত গুণ । জানি লওক কি কি কামত আহে ? Bamboo Tea Benefits in Assamese - Dimpu Baruah

Latest Updates

Post Top Ad

Sunday, October 18, 2020

বাঁহ পাতৰ চাহৰ আচৰিত গুণ । জানি লওক কি কি কামত আহে ? Bamboo Tea Benefits in Assamese

Bamboo Tea Benefits in Assamese

বাহ গছ অসমত সহজলভ্য ।যতে ততে বাহ গছৰ পাত অসমত পৰি থকা দেখা যায় । কিন্তু আচৰিত হব বাহ গছৰ পাতেদি বনোৱা চাহৰ আচৰিত গুণ আছে । মানুহে এতিয়া চুপাৰফুড বিচাৰি আছে। যাতে আহাৰ, শাৰীৰিক আৰু মানসিক প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ লগতে স্বাস্থ্যৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰিব পাৰে। কিন্তু আপুনি জানে যে নে আপুনি বাহ পাতৰ পৰা চাহ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে? ই এক পাতল ঘাঁহনি বাদামী সুস্বাদু পানীয় আৰু ই এক 100% জৈৱিক চুপাৰফুড।
Bamboo Tea Benefits in Assamese

চাহ প্ৰস্তুত কৰিবলৈ বাহ গছৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চাহ তৈয়াৰ কৰিবলৈ বাহ গছৰ পাত ছিঙি আনি ভালদৰে শুকুৱা হয়।  এই চাহ গ্ৰহণে চাল ভাল কৰি ৰখাত সহায় কৰে। ইয়াত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰ বৰ্ধিত বয়সৰ লক্ষণবোৰ নাইকিয়া কৰাত সহায় কৰে । এই চাহত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰেও সৌন্দৰ্য বৃদ্ধি কৰে। 

1. প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে-

বাহ পাতৰ চাহ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণেৰে সমৃদ্ধ। যাৰ ফলত ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে। দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে বহু লোক অসুস্থ হয়। বাহ পাতৰ চাহ গ্ৰহণে কফি পান কৰা সকলৰ তুলনাত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ মাত্ৰা প্ৰায় পাঁচ গুণ বৃদ্ধি কৰে। এই চাহে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও এই চাহে ভাগৰ লগা হ্ৰাস কৰে ।

2. ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে-

বাহপাতৰ চাহৰ ব্যৱহাৰে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে কিয়নো ইয়াত যথেষ্ট ফাইবাৰ থাকে। ইয়াৰোপৰিও বাহ পাতত যথেষ্ট কম কেল'ৰি থাকে। কিছুমান লোকৰ মতে, বাহ পাতৰ চাহ খোৱাই খাদ্যৰ প্ৰতি লোভ হ্ৰাস কৰে, যি ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। বাহ পাতৰ চাহে বদহজমৰ লক্ষণ যেনে পেট ফুলা, গেছ, পেটৰ বিষ বা ডায়েৰিয়া আদিৰ দৰে সমস্যা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

3. হাৰ্ট স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰাখে -

কিছু গৱেষণাৰ মতে, বাহ পাতৰ চাহ খালে ই আপোনাক হৃদৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই চাহত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু প্ৰদাহযৌগ থাকে যি আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ আৰু শৰীৰক অক্সিডেটিভ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। বাহ পাতত বহু ধৰণৰ পটাছিয়ামৰ নিচিনা গুৰুত্বপূৰ্ণ খনিজ থাকে যি ৰক্তচাপৰ স্তৰ আৰু হৃদস্পন্দন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। উচ্চ কলেষ্টেৰলে হৃদ ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। জন্তুৰ ওপৰত চলোৱা অধ্যয়ন অনুসৰি, বাহ পাতৰ চাহে তেজত লিপিডৰ পৰিমাণ আৰু কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

4. ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰাখে

বাহ পাতৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা চাহ গ্ৰহণে মগজুৰ ওপৰত শান্ত প্ৰভাৱ পেলায়। ই যিকোনো প্ৰকাৰৰ গ্ৰীণ টিৰ দৰে উচ্চ ৰক্তচাপৰ বিপদাশংকা 50% লৈকে হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, বাহ পাত চাহত থকা পটাছিয়ামে হৃদযন্ত্ৰৰ চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু ভাস্কুলাৰ প্ৰণালীটো নিয়মীয়া কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

5. চুলিৰ বাবে উপকাৰী -

বাহ পাতৰ চাহ চুলিৰ বাবে অতি লাভজনক । কিন্তু বাহ পাতৰ চাহ খালে চুলি বৃদ্ধি দ্ৰুতগতিত হয়। উল্লেখযোগ্য় এই যে , বাঁহ পাতৰ চাহত যথেষ্ট পৰিমাণে চিলিকা থাকে যি স্বাস্থ্যকৰ চুলি আৰু নখ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। আন উদ্ভিদৰ তুলনাত বাঁহত প্ৰায় 70% চিলাইকা পোৱা যায়। চিলাইকাই চুলিৰ মইশ্চাৰাইজ আৰু শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে, লগতে ই চুলিৰ উজ্জ্বলতা আৰু স্থিতিস্থাপকতা উন্নত কৰে।

6. ছালৰ বাবে লাভজনক-

বাহ পাতৰ চাহ এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক অতি ভাল উৎস যাৰ এণ্টি-এজিং গুণ আছে। কিন্তু ইয়াত যথেষ্ট চিলিকাও থাকে যি কলেজন উৎপাদনত সহায় কৰে। কলেজন হৈছে এক প্ৰকাৰৰ প্ৰ'টিন যি আপোনাৰ চালৰ শক্তি আৰু স্থিতিস্থাপকতাত সহায় কৰে। এই চাহ নিয়মীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ ছালখন সতেজ কৰি ৰাখে ।

7. ঋতুস্ৰাৱৰ বিভিন্ন সমস্যাৰ সমাধান-

ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত মহিলাসকলে পেটৰ বিষ, পিঠিৰ বিষ আৰু হাড়ৰ বিষ অনুভৱ কৰে। বাহ পাতৰ চাহ খালে এই বিষ কম কৰাত সহায় কৰে আৰু ঋতুস্ৰাৱ নিয়মীয়া কৰি ৰখাত সহায় কৰে। 5 টুকুৰা বাহ পাত ধুই চাৰি কাপ পানীত উতলাই দিয়ক। পানীৰ পৰিমাণ ১ কাপ নোহোৱালৈ পানী খিনি উতলাই থাকক । শোৱাৰ আগতে নিশা ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব, সুফল পাব । এই প্ৰতিকাৰে ঋতুস্ৰাৱৰ লক্ষণ যেনে পিঠি, হাড় আৰু পেটৰ বিষ আদি হ্ৰাস কৰাৰ উপৰিও ঋতুস্ৰাৱ নিয়মীয়া কৰাত সহায় কৰে।

8.ডায়বেটিজ ৰোগীৰ বাবে উপযোগী-

ৰক্ত শৰ্কৰাৰ উচ্চস্তৰ ডায়বেটিছ বৃদ্ধিৰ কাৰণ হ'ব পাৰে। কিন্তু বাহ পাতৰ চাহ ব্যৱহাৰে ডায়বেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। সেয়েহে, আপুনি ডায়বেটিচৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই কিয়নো বাহ পাতৰ চাহ সেৱন কৰি আপুনি ইয়াক হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও বাহ পাত বোৰ শুকালে এক পৃথক প্ৰকাৰৰ গোন্ধ প্ৰস্তুত কৰে। ইয়াত থকা আঁহ, গোন্ধৰ সৈতে মিলি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে । সেয়েহে, বহুতে ডায়বেটিচ থকা ৰোগীসকলক তেওঁলোকৰ আহাৰত নিয়মীয়াকৈ বাহ পাতৰ চাহ সেৱন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। 

বাহ পাতৰ চাহৰ ঋণাত্মক প্ৰভাৱ-  

চাহ হিচাপে খালে বাহ পাত কিছু কিছু অৱস্থাত ক্ষতিকাৰকো হ'ব পাৰে। যেনে হাইপোথাইৰয়ডিজমত (যেতিয়া থাইৰইড গ্ৰন্থিয়ে পৰ্যাপ্ত থাইৰইড হৰ্মোন প্ৰস্তুত নকৰে) ভুগি থকা লোকসকলে এই চাহ গ্ৰহণ পৰিহাৰ কৰিব লাগে। কাৰণ ই এই সমস্যাবোৰ বৃদ্ধি হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। ইয়াৰোপৰিও গৰ্ভৱতী আৰু স্তন পান কৰোৱা মাতৃসকলক এই চাহ সেৱন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া নহয়। কিছুমান লোকৰ বাহ চাহ ব্যৱহাৰৰ কৰিলে এলাৰ্জিও হ'ব পাৰে। এনে লোকসকল দূৰত থকা দৰকাৰ ।

স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় টিপচ পাবলৈ আামাক Whatsappত জইন কৰক - ইয়াত ক্লিক কৰক

মাত্ৰ ১১৩ গ্ৰাম বাহ গছৰ পাতৰে তৈয়াৰী চাহপাত ৩৯০০ টকাত আমাজনত বিক্ৰী হৈ আছে । আচৰিত নহয়নে বাৰু ?

 

  https://api.whatsapp.com/send?text=https://www.dimpubaruah.com/2020/10/how-to-help-person-who-is-choking-in.html 

"Every effort has been made to ensure the accuracy, timeliness and genuineness of the information provided here. All the content here is given only for reader's information and knowledge enhancement. We request you to contact your doctor before trying any of the remedies here."

No comments:

Post a Comment

close